Orosz népdal és mese az Eötvös10-ben

Egyéb

A Tűzmadár című mese Igor Sztravinszkij azonos című balett műve alapján íródott. Annak dramaturgiai felépítése követi a balett szerkezetét. A mese a jó és a rossz harcáról szól, melyben sok küzdelem árán győzedelmeskedik a jó. A történet két helyszínen játszódik a Fényesség birodalmában és a Sötétség birodalmában.

Főszereplői a balett által megidézett Iván Cárevics herceg, Világszép Vaszilisza, a tizenkét Cárevna, Koscsej a Halhatatlan, aki a Sötétség Birodalmának uralkodója, szolgái: varangyok, békák, óriás pókok, csúszómászók és egyéb félelmetes lények és a Tűzmadár, aki e harctól távol álló, külső, de mégis kulcsszereplője a történetnek.

A mesedarab fontos eleme az orosz népi hagyományok, népviseletek, népi motívumok megjelenítése, annál is inkább, mert a zenemű Stravinsky ?orosz? korszakának egyik darabja, melyben tudatosan sok népzenei dallam, ritmus átdolgozása is szerepel. Koscsej és a Tűzmadár varázserővel vannak felvértezve. Míg Koscsej el akarja pusztítani a Fényesség birodalmát és mindent, ami szép ezen a világon, addig a perzsiai származású Tűzmadár egy külső szereplő, aki madáralakban, bűvös női szimbólumaként jelenik meg az európai és ázsiai kultúra keveredésében létrejövő orosz mítoszvilágnak.

A mese a 9 éves és azon felüli korosztályt célozza meg, fejlődésüket segítve a szerelem, a sötét erőkkel való találkozás, a gyász, és a gyermek-szülő kapcsolat feldolgozásában, felhasználva az orosz mesevilág fordulatos, számunkra ismeretlen és ezáltal különleges elemeit és Sztravinszkij inspirálóan felkavaró, érzelmekkel teli zeneművét.