Oszmán különlegességek a szentendrei MANK Galériában

Egyéb

Öt hagyományos, aranykorukat élő oszmán művészeti ágat mutatnak be: többek között a magas rangú vezetők részére készített könyvek, főként a verseskötetek arany díszítését jelentő Tezhip módszerét, valamint szó lesz a Kaat?, azaz a vágás művészetéről is, amikor is az alapanyagból egy ceruza formájú pengével metszik ki az írást vagy a motívumot.

Az egyik, széles körben ismert, a nap folyamán is bemutatandó technika az ebru művészeti ág, amely a sűrített folyadék tetején keveredő színek kavalkádját örökíti meg speciális papírlap segítségével. A technikáról nemcsak előadás hangzik el a MANK Galériában: február 4-én és 5-én iskolás csoportok érkeznek a szentendrei helyszínre, hogy Kocal Suna miniatúraművésszel együtt próbálhassák ki a neves technikát.

A programot magyar szakértők előadása egészíti ki, Platthy István művészetterapeuta, rajztanár, mesterpedagógus például a magyar és a török népek népművészeti formáinak, motívumkincsének művészeti nevelésben való felhasználásáról mesél majd. ?A magyar és belső-ázsiai török népek népművészeti formavilágának vizuális nyelvi gondolkodásmódjára jellemző, hogy leképezi a természet szorosan egymásba kapcsolódó mozgásfolyamatait? ? vallja a kutató, aki szerint a terápiás foglalkozásokon részt vevő gyerekek, fiatalok és felnőttek a népi motívumokat nem másolják, hanem azokat belülről átélve, értelmezve, tovább gondolvateremtik meg saját szimbolikus képi világukat, ami segíthetsaját traumáik feldolgozásában.

 

A Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány és a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. közös szervezésében megvalósuló Oszmán Képzőművészeti Konferencián köszöntőt mond az alapítvány kulturális és művészeti igazgatója, Ertüngealp Alpaslan, majd neves művészek előadásan elevenednek meg az oszmán művészeti technikák. A program során tradicionális török zene várja az érdeklődőket február 2-án 10 és 14 óra között, ahol a kávészünetben baklavát is lehet kóstolni.