A csángó magyarok hagyományos budapesti fesztiválja tizenkét óra hosszat tartó, párhuzamosan futó programokból áll. A színpadi műsort több helyszínen zajló táncház, koncertek, énektanítás és más programok követik.
A rendezvény célja a moldvai és a gyimesi csángó magyarok gazdag népművészetének és hagyományainak bemutatása. A fesztivállal szeretnének alkalmat teremteni arra, hogy a közép- és kora újkori magyar és európai kultúra számos elemét máig megőrző csángó magyarok bemutathassák viseleteiket, szokásaikat, zenéjüket és táncaikat egy színpadi műsor keretében. A műsort követő táncház pedig alkalmat teremt, hogy a közönség is részesévé válhasson e hagyományoknak.
A naptári jeles napokat bemutató, 2017-ben elindított hagyományt folytatva a XXIII. Csángó Bál 19 órakor kezdődő színpadi műsora a nyári időszakot mutatja be. A nyári búcsújárások alkalmával ? mások mellett Szent Antal Forrófalván, Péter-Pál Bákóban vagy Mária Magdolna Csíkfaluban ? a csángók felkerekednek, hogy a szomszédos falvakba zarándokolva ellátogassanak barátaikhoz, rokonaikhoz, ahol megbeszélik ügyes-bajos dolgaikat, előkerülnek az enni- és innivalók és elkezdődik a hajnalig tartó mulatság.
A színpadi műsorban közreműködnek idős hagyományőrzők, fiatalok és gyerekek Dumbravényből, Klézséről, Külsőrekecsinből, Lábnyikból, Pusztinából, Somoskáról, a Gyimesekből, valamint Antal Tibor, Bálint Erzse, Benke Félix, Benke Róbert, Fekete Bori, Hodorog András, Legedi László István, Tankó Fintu Dezső, Nyisztor Ilona és tanítványai. Fellép Petrás Mária, valamint a csángó muzsikát játszó magyarországi zenekarok közül a Berka együttes, a Csángálló zenekar, a Somos együttes és a Lippentő táncegyüttes. A műsor rendezője és szerkesztője Diószegi László, a műsor szerkesztője Benke Grátzy.
A színpadi műsor előtt tartják a Kőketánc Gyermektáncházat, valamint gasztronómiai bemutató is lesz. A hajnalig tartó táncházban moldvai és gyimesi hagyományőrző csoportok segítségével tanulhatják meg az érdeklődők a csángó magyar táncokat, énekeket. Többek közt fellép Bolya Mátyás, Gombai Tamás, Németh László, Szokolay Dongó Balázs, a Zurgó együttes és a Sültü zenekar.
A Csángó Bálon fényképészek, textil- és kerámiaművészek mutatják be a csángó kultúrkörből merített munkáikat. A bálhoz kapcsolódó kiállításon Petrás Mária keramikus alkotásai láthatók.
A bál szervezői a moldvai magyarság létét fenyegető kedvezőtlen társadalmi és gazdasági folyamatokra kívánják felhívni a figyelmet, és igyekeznek támogatókat nyerni a csángó magyarság megmaradását, illetve felemelkedését célzó erőfeszítésekhez.
A rendezvényről további információ a www.csango.hu oldalon érhető el.
Forrás: MTI