(MTI) - Az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szervezete Québec városban tartott szakértői bizottsági ülésén döntött a világörökség listájának újabb bővítéséről.
Mauritius szigetén a XVIII-XIX. században az 550 méteres Le Morne Brabant-hegy volt a szökött rabszolgák egyik menedéke. Kötődik hozzá egy legenda, mely szerint innen vetették magukat a mélybe, amikor jöttek a katonák, hogy közöljék velük: mostantól szabadok. A rabszolgák azt hitték, hogy vissza akarják vinni őket gazdáikhoz és ezért inkább a halált választották.
A dél-kínai Fucsien tartományban a tulounak nevezett területen összesen 46, a XII. és a XX. század között épült földház maradt fenn. Irán észak-keleti részén a VII. századból való Szent István és Szent Tádé monostorok, valamint a Dzordzori Szent Mária kápolna bizonyítják a bizottság indoklása szerint a bizánci, görög-keleti és perzsa kultúra közti "cseréket". Az al-Hidzsr a legjelentősebb nabateus régészeti lelet a jordániai Petrától délre, egyben az első olyan szaúd-arábiai emlék, amely felkerül a világörökség listájára.
Az UNESCO világörökség-listáján jelenleg 855 építmény, illetve táj szerepel. A következő napokban a bizottság még további 38 pályázatot vizsgál meg.
A perui Nemzeti Kulturális Intézet szerint az UNESCO úgy döntött: nem fogadja el a listán 1983 óta szereplő Machu Picchu jelölését a világörökség veszélyeztetett helyei közé, arra hivatkozva, hogy a híres inka citadellát nem fenyegeti azonnali veszély. Ezt megelőzően a szervezetet úgy tájékoztatták a régészek és restaurátorok, hogy földcsuszamlások és tüzek fenyegetik az ősi építményt.