Ferenc József 1884-ben május 31-én reggel érkezett Sopronba, először a helybeli testületeket és hatóságokat fogadta, majd középületeket, illetve a helyőrséget tekintette meg. A várost vasárnap, június 1-én hagyta el, de a két nap igen sűrű volt: köszöntő beszédek hangzottak el a katolikus klérus, a protestáns egyházközség, a városi és megyei hatóságok, az ügyvédi és iparkamara, végül az izraelita hitközség előtt is. A beszédeket lejegyezték, a dokumentumgyűjtemény a köszöntő beszédek vázlatait tartalmazza. A kézzel írt gyűjtemény hajtogatva, ezért a széleknél és a hajtások mentén kisebb sérülésekkel, de épen és a Császári Királyi Ház és a Külügyek Ministere (Minister des Kaiserl. u. Königl. Hauses und des Äuszern) viaszpecsétjével lezárt borítékban került elő.
Elsőre talán meghökkentő, hogy Radnóti Miklós az 1940-ben megjelent Ikrek hava című kötetét a Horthy-rendszer egyik rendőrtisztjének, Szimon István (1887–1965) későbbi rendőr altábornagynak dedikálta. Igaz, a címzett papnak készült, majd jogot végzett, és ekkor még csak rendőr főtanácsos volt, de ha nem ismernénk „családi hátterét”, talán nem kifejezetten illeszkedne bele Radnóti kapcsolathálózatába. A Szimon Istvánéknak szóló dedikáció elsősorban Szimon feleségét jelentette, Sík Ilmát, Radnóti meghatározó tanárának, Sík Sándornak a testvérét, aki hírlapíró és író lett. Radnóti Miklós felesége naplójában többször is szerepelnek mindketten. Gyarmati Fanni a vészidőket is részben „Ilmi nénivel” együtt éltet, és később Radnótiné Szimon István segítségét is kérte a férje utáni „nyomozásban”, de, ahogy a naplóban is áll, hiába.
Az árverésen 223 különleges dedikált példányra lehet licitálni, köztük Karinthy Frigyes Ignotus Pálnak dedikált Mennyei riportjára, Kosztolányi Dezső Gábor Andornak dedikált Négy fal között című kötetére, vagy Móricz Zsigmond Szekfű Gyulának ajánlott Erdély-trilógiájára.
Fotók: Antikvarium.hu