Reformáció-történeti kiállítás nyílt Pécsen

Egyéb

A Pécs-Belvárosi Református Egyházközség Sztáray-termében berendezett tárlat látogatói érintőképernyők használatával bővíthetik ismereteiket a reformáció során létrejött épített és tárgyi örökségről, a felekezetekről, az ünnepekről, jeles napokról, a hazai református egyház szervezeti felépítéséről.

A kötetek között van az 1643-ból származó nagydobszai graduál és a Dunamelléki Református Egyházkerület 1949-es közgyűlésének jegyzőkönyve. Utóbbi arról tanúskodik, hogy a szabadságharc leverését követően a "renitens" kálvinista papoknak számot kellett adniuk, miért "lázították" a népet.

 

Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár az eseményen mondott beszédében úgy fogalmazott, hogy két évvel a reformáció kezdetének 500. évfordulója előtt Baranya e kiállítással üzeni: ebben a térségben még ma is fontosak azok az értékek, amelyek mentén Sztáray Mihály reformátor és követői hitet újítottak, kultúrát közvetítettek, új perspektívát nyitottak az itt élőknek.

A politikus méltatta azt az összefogást, amelynek köszönhetően a soknemzetiségű baranyai megyeszékhely az Értékes Pécs program keretében nemcsak a reformáció történetének, hanem a történelmi egyházak helyi értékeinek bemutatását is lehetővé tette.

A mintegy 400 millió forintos, döntő részben európai uniós támogatásból finanszírozott projektnek köszönhetően készült el az elmúlt időszakban a kertvárosi református templom mennyezetének díszítése, orgonája, és megújul a zsinagóga, továbbá szerb ortodox kápolna, valamint harangtorony épül a Zrínyi utcában.

A pénzből új technikai eszközöket vásárolnak az ókeresztény emlékhelyek átfogó bemutatását biztosító Cella Septichora Látogató Központba, az ókeresztény mauzóleumban modernizálják a világítást, valamint ebből a forrásból támogatták a közelmúltban megnyílt középkori egyetem tárlatának létrehozását.

MTI