Régészparadicsommá vált Erdély

Kultpol

Nemrégiben fejezték be a Hargita megyei Csíkszenttamás község határában ? egy csaknem 22 hektárnyi területen ? azokat az előzetes régészeti ásatásokat és felszíni kutatásokat, amelyek a szakemberek szerint azt bizonyítják, hogy ez Hargita megye eddig ismert legnagyobb, összefüggő régészeti lelőhelye. Marosvásárhely központjában jelenleg is folynak az ásatások. A régészek a volt ferences kolostor és templom helyén két-három méterrel ásnak a felszín alá, hogy pontosan feltérképezzék a kolostor és templom nyomvonalát.

A Székelyudvarhely melletti Fenyéd határában a késő-középkorból származó templom és a körülötte található temetkezési hely feltárásán dolgoznak a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum régészei - írja az Új Magyar Szó című bukaresti napilap. Az ásatásokon egyelőre a feltételezhetően XIV-XV. században épült úgynevezett Csonkatemplom észak-dél irányú falát, és néhány sírt sikerült feltárni, tárgyakat vagy egyéb útmutatókat még nem talált a csapat.

A nagyváradi Szálka-dombon ? egy terelőút építési munkálatai közben ? Északnyugat-Románia legkomplexebb, legnagyobb régészeti lelőhelyére bukkantak, ahol az országban egyedülálló szkíta leleteket találtak, illetve nagyon hosszú idő óta először tárhatnak fel dák kori településmaradványokat. A feltárásokat vezető régész szerint hét régészeti korszak ível át a lelőhelyen, a késő neolitikumtól a XVII. századig. A leletek a helyi Körösvidéki Múzeumba kerülnek, miután a rekonstruálási és restaurálási munkákat elvégezték rajtuk. A leletmentő ásatást a város körüli terelőút építése tette szükségessé.