Régi városligeti hangulat

Egyéb

A Fővárosi Állat- és Növénykert 1866-ban nyitotta meg kapuit. Mérete az évek során többször is változott, de mindig negatív irányba, azaz területeket csatoltak el az állatoktól. A Vidámpark bezárása után, közel 150 éve most először történt meg, hogy a park növekedni tudott.

A Vidámpark 1950-ben jött létre az Angol Park és a Vurstli összevonásából. Az egészet államosították, az volt az elképzelés, hogy úgy nézzen ki, mint a Gorkij Park Moszkvában. Innentől kezdve a rendszerváltásig állami intézményként működött, de utána sem tértek vissza a háború előtti állapothoz, hanem önkormányzati tulajdonban maradt.

A világ viszont időközben sokat változott, beleértve az emberek szabadidős szokásait is. Sokkal több program és lehetőség áll a rendelkezésükre, megnőtt a konkurencia, és a Vidámpark már nem tudta hozni azt a 1,5 milliós látogatottságot, ami a 80-as években még nem jelentett problémát.

?Az elmúlt négy évben a fővárosnak egymilliárd forintot kellett arra költenie, hogy a Vidámpark egyáltalán kinyithasson. Még nullszaldóra sem jött ki, ami nem volt tovább tartható. Ezért született meg a döntés, hogy amennyiben van rá kereslet, lehet vidámpark jellegű szolgáltatást létesíteni Budapesten, de a főváros erre nem költene. A közgyűlési döntés értelmében a Vidámpark 2013 szeptemberéig működött, majd átadta a területét az Állatkertnek? ? nyilatkozta Hanga Zoltán, az Állatkert szóvivője.

Mivel a Vidámpark nem volt fenntartható, ki kellett találni, hogy mi legyen a területtel. Bár lehetett volna mást is kezdeni vele, de az nem orvosolta volna az Állatkert területi szükségletét, és nem oldotta volna meg a műemlék oltalom alatt álló történelmi játékok sorsát sem.

?A Holnemvolt Park így duplán jó megoldás: az Állatkert növekedni tudott, és megmaradtak a Vidámparkból a régi a játékok is. A tényleges átvétel, hogy napi üzemeltetés szinten is átvegyük a területet, február közepén történt meg. A megnyitóra április 29-én került sor, a szezon kezdete miatt nem lehetett tovább húzni. Ez azt jelenti, hogy mindössze tíz hét állt rendelkezésünkre, hogy átalakítsuk a területet, kialakítsuk az állatok férőhelyét, átköltöztessük őket, illetve elvégezzük a játékokon azokat a munkálatokat, amik feltétlenül szükségesek voltak?- mondta el Hanga Zoltán.

 

A szóvivő a Holnemvolt Park középtávú fejlesztési tervének két fő csapásirányáról is beszélt. Az egyik egy mesepark, ahol különböző szelíd állatok kapnak helyet, a másik pedig egy Pannon Ősvadon névre hallgató rész, egy nagy szubtrópusi csarnok, az úgynevezett biodóm.

 

?Az a célunk, hogy ez bő fél évtized távlatban megvalósuljon. Viszont nem akartuk teljesen bezárni a területet. Szerettük volna, hogy ha csak átmeneti jelleggel is, de a következő szezonban valami meg tudjon nyitni, ahova be vannak integrálva az új állattartó helyek és azok a játékok is, amiket hosszú távon meg akarunk tartani, esetleg néhány másikkal kiegészítve az átmeneti időre?- tette hozzá.

 

A Holnemvolt Parkban jelenleg 30 különböző állatot láthat a közönség. Ezek egy része az Állatkertből költözött át, de természetesen az ő megüresedett helyük sem marad kihasználatlanul. Az új park lakói például a tevék, az ő egykori kifutójukban pedig dél-amerikai állatokat fognak bemutatni, épp most épül a sörényes hangyász helye. Ezután az olyan állatoknak is jut majd hely, mint a szarvasfélék vagy a struccok, amiket az elmúlt években hiányolnia kellett az Állatkertbe látogatóknak.

 

Ami a játékokat illeti, négy régi, műemléki oltalom alatt álló darab maradt meg a Vidámparkból. A legrégebbi, a falovas körhinta 1906 óta létezik. Mivel 1997-ben fel lett újítva, így nem volt vele sok teendő a Holnemvolt Park megnyitása előtt. A János vitéz történetét elbeszélő barlangvasút az 1910-es évek eleje óta működik, bár Petőfi hősei csak 1953-ban kerültek bele. Az 1922 óta üzemelő hullámvasúton is csak kisebb javításokat kellett véghezvinni és néhány kocsit felújítani, a mesecsónaknál pedig a szigetelést cserélték ki. Ezen kívül még két játékot örökölt meg Holnemvolt Park: az egyik a Tréfás Dzsungel mesevasút, a másik pedig az Elvarázsolt kastély.

Ezek nem állnak műemlék oltalom alatt, hiszen előbbi 1971-ben egy tűzvész után teljesen újjáépült, utóbbit pedig egy 1979-es gyújtogatás után kellett ismét felépíteni. Hosszú távon nem terveznek velük, de az átmeneti időszakban ezek is üzemelnek. Ezen kívül érkezett még néhány olyan, elsősorban a kisgyerekes családok számára igénybe vehető játéktípus, amivel az üzemeltetők a régi városligeti hangulatot szerették volna visszaidézni.

Helyet kaptak egészen újszerű játékok is, mint például a már üzemelő kalandpálya, illetve nemsokára átadásra kerül a Tündér Ilona játszótér is.

 

És hogy mindezt milyen csomagban kínálják a közönségnek?

 

?A két területet összekapcsoltuk, ennek ellenére az állatkerti belépőjegyek ára nem változott, és ez a jegy a Holnemvolt Park területére is érvényes. Bevezettünk egy olyan belépőt is, ami csak a Holnemvolt Parkba érvényes, és jóval olcsóbb, csak 500 forintba kerül. A Vidámparkban az elmúlt években olyan rendszer működött, hogy a látogatóknak elég magas belépőt kellett kifizetni, ennek fejében odabent használhatták a játékokat. Akik nem tudták megfizetni ezt az összeget, azok mindebből kiszorultak. Így most azoknak is tudunk valamit adni, akik esetleg még a fele annyiba kerülő Állatkertet sem tudnák megfizetni. A hasonló típusú attrakciók közül pedig még mindig mi belépőink a legolcsóbbak?- mondta el Hanga Zoltán.

 

A Holnemvolt Park látogatottsági mutatóiból egyelőre nem sok következtetést lehet levonni, hiszen gyakorlatilag csak egy hónap telt el az átadása óta. Ami az Állatkertet illeti, évente egymillióan kíváncsiak rá, ezzel pedig az ország leglátogatottabb kulturális intézménye.

?Azt lehet mondani, hogy akik az Állatkert miatt jönnek ki a Városligetbe, azok most kapnak egy plusz lehetőséget, egy többletet. Akik elsősorban a régi játékok miatt keresték fel a Vidámparkot, azok sem csalatkozhatnak. Az a tizen- és huszonéves korosztály, akik főleg a nagygépes játéküzemeket kedvelik, valószínűleg kevésbé találják meg a számításaikat, de nem lehet azt mondani, hogy nincs helyette semmi. A piac már megoldotta ezt a kérdést, hiszen a vurstli üzemek továbbra is működnek.?

 

Aki pedig nyáron szeretne kilátogatni a Városligetbe, azt talán érdekelheti, hogy idén is folytatódik a nyáresti koncertsorozat az Állatkertben, illetve tavasztól őszig lehetőség van rá, hogy a látogatók részt vegyenek egy kulisszák mögé bepillantós esti vezetésen is.

(Fotó: Csákvári Zsigmond)