Rehabilitálnák az 500 éve lefejezett Boleyn Annát

Kultpol

Az angliai csata egyik veteránja, George Melville-Jackson repülőezredes arra kéri Charles Clarke brit belügyminisztert, hivatalosan részesítse kegyelemben az 1536-ban kivégzett Boleyn Annát, mert az asszony "késégkívül ártatlan" volt az ellene felhozott vádakban: paráznaságban, vérfertőzésben és boszorkányságban. A katonatiszt azt is el akarja érni, hogy Boleyn Anna hamvat szállítsák át a Towerből a Westminster-apátságba, s helyezzék lánya, a későbbi I. Erzsébet földi maradványai mellé.

Boleyn Anna

Angol sztártörténészek a Múlt-koron:Simon Schama

Az angol diákok és Normandia

Legyen a történelem mindenkié

Történelem vizsga: elégtelen

Multimédiás sztártörténész

Történész a műsorújság címlapján

David Starkey

Betiltják a Churchillt gúnyoló reklámot

VIII. Henrik szerelmes jegyzetei

Hollywood új Harmadik Birodalmat épít

A legnagyobb brit

Newton legyőzte Churchillt

"A legjobb az lenne, ha hivatalosan felmentenék valamennyi vád alól, hiszen a kegyelem csak annyit jelent, hogy valaki felmentést kap az elkövetett bűnök következményei alól" - nyilatkozta az ezredes norwichi otthonában. Melville-Jackson egész életében rajongott a történelemért. Mint mondja, ötéves korában "esett szerelembe" Boleyn Anna alakjával. "Ügyvédek szakvéleménye alapján azonban elég valószínűtlennek tűnik, hogy egy majdnem ötszáz évvel ezelőtti esetet újból a bíróság elé lehetne vinni, és új bizonyítékok előkerülésére is csekély az esély. Így marad a kegyelem, mint a második legjobb megoldás."

Az ezredes először választókörzete képviselőjéhez fordult, aki különös vélelen folytán a mai belügyminiszter, Charles Clarke volt, és aki akkor nem volt hajlandó bekapcsolódni az ügybe. Melville-Jackson ezután levelet írt a királynőnek, akinek hivatala továbbította a kérést a belügyminisztériumba, melynek élén akkorra már Charles Clarke állt. Clarke egyelőre nem válaszolt a levélre.

Melville-Jackson a brit médiából ismert sztártörténészeket próbál ügye mellé állítani, akik a Múlt-kor hasábjain is gyakran felbukkannak. Írt Simon Schamának, aki szerint Annát koncepciós eljárásban ítélték el, melyben a tanúk is csak kínvallatás hatására vallottak. A per, mint a történész mondta, "csupán az előre megírt halálos ítélet elé húzott jogi fügefalevél volt". David Starkey, a másik sztártörténész azt mondta, az Anna elleni eljárás "reménytelenül elfogult" volt a vádlott iránt.

Melville-Jackson szerint konkrét haszna is lenne, ha tisztességes síremléket emelnének Boleyn Annának. "Létezik egy Boleyn Anna-társaság, melynek tagjai kétharmadrészt amerikaiak. Számukra nem kis turista-csalogató lenne egy szép síremlék."

A felmentési ügy hivatalos szakaszba ért ugyan, az illetékesek mégsem nyilatkoznak a sajtónak. Mint a belügyminisztérium egyik szóvivője mondta: "Rendszerint nem kommentálunk folyamatban lévő, egyededi eseteket, és azt hiszem, a szóban forgó ügyben ugyanez lesz a helyzet".