Rekonstruálták Tutanhamon arcát

Kultpol

A 3357 évvel ezelőtt, 19 éves korában elhunyt fáraóról sokáig úgy tudtuk, gyilkosság áldozata lett, nevezetesen agyonütötték, mivel egy 1968-ban készült koponyaröntgen során két csonttöredéket találtak tarkótájékán. 2004. november végén Tutanhamon múmiáján végzett röntgenvizsgálat állapította meg a fáraó betegségeit és valós korát.

A vizsgálat kapcsán felidéztük a Tutanhamon sír feltárásának történetét. Tutanhamon az egyiptomi újbirodalomban uralkodott a XVIII. dinasztiában, az i.e. XIV. században, körülbelül 1347-től 1339-ig. Világhírét annak köszönheti, hogy Howard Carter régész 1922-ben érintetlenül találta meg a Királyok Völgyében lévő sírját: ez máig az egyetlen olyan ismert fáraósír, amelyet nem fosztottak ki az idők során.

Az  Egyiptomi Kulturális Örökségvédelmi Hivatal vezetője, Zahi Hawass irányítása alatt dolgozó kutatók felnyitották Tutanhamon szarkofágját, hogy a múmia CT vizsgálatával megfejtsék a fáraó halálának rejtélyét. Miután az egyiptomi régészcsapat elkészült a háromdimenziós röngtenvizsgálatokkal, kiderült, a fiatalon elhunyt fáraó nem erőszakos halállal halt meg. A felvételek egyértelművé tették, hogy a koponya a halál beállta után, feltehetően a mumifikálás során sérült meg.

A kutatók 2005 januárban emelték ki Tutanhamon múmiáját szarkofágjából, hogy elvégezzék a tomográfiás vizsgálatot, amely kiderítette, hogy a fáraó 19 éves kora körül hunyt el. Az Egyiptomi Kulturális Örökségvédelmi Tanács bejelentette, hogy a 2005 januári CT-vizsgálat alapján megállapítható, hogy halt meg Tutanhamon.

Mostanáig tehát nyitott maradt a kérdés, hogy pontosan mi is végzett a fáraóval. Immár biztosra vehető, hogy a fáraó bal lába eltört, a seb egy nappal a halála előtt üszkösödni kezdett és ez az elfertőződött combsérülés okozta halálát.

A vizsgálatok után Tutanhamon világkörüli turnéra indul, négy várost érintő kiállítás-sorozatot tartanak az Egyesült Államokban.

A francia, amerikai és egyiptomi kutatók által készített, Kairóban kedden közzétett portrék határozottan emlékeztetnek a fáraó világhírű aranyszarkofágján látható ábrázatára.

A törvényszéki orvosszakértők csoportjai külön-külön alkották meg - a vizsgálati képek alapján - saját Tutanhamonjukat, ám a három kép nagyon hasonlított egymásra. "A különbségek az orr végén és a füleknél láthatók" - mondta el Zahi Hawass. A francia és amerikai portrén hasonló orr és fülek láthatók, míg az egyiptomi képmásnak nagyobb orrot adtak. Érdekesség, hogy míg a franciák és egyiptomiak tudták, kit is rekonstruálnak, addig az amerikaiaknak nem mondták meg, honnan származnak a CT-képek. A rekonstrukció végén aztán a három elképzelést egyesítették, így születtek meg az itt is látható képek.