A Rothschildok Fabergé-tojásáról van szó, amelynek létezéséről egészen a közelmúltig csak a tulajdonosok tudtak. A húsvéti ékszertojás 6-9 millió font (8,6-12,9 millió euró) közötti összegért kelhet el; valószínűleg ez lesz a legdrágább orosz eredetű műtárgy, amelyet árverésen értékesítenek - közölte a Christie's.
Karl Fabergé (1846-1920) szentpétervári aranyműves 1902-ben készítette a szóban forgó remekművet a Rothschild bankárdinasztia számára. A tojás egy gyémántokkal berakott miniatűr kakast rejt magában, amely az idő múlását jelezve minden órában szárnyait lengetve előbújik, fejével bólogat, csőrét énekre tátja.
E rózsaszínű zománccal és aranyozással ékesített tojáson kívül csak két másik olyan Fabergé-tojás létezéséről tudnak, amelybe a mester ingaórát és ilyen bonyolult mechanikai szerkezetet épített.
Matthew Paton, a Christie's szóvivője elmondta, hogy ritkasága, eredete és kidolgozása miatt hatalmas érdeklődés nyilvánult meg a Rothschildok Fabergé-tojása iránt, nem csupán orosz, hanem amerikai és európai gyűjtők részéről is.
Karl Fabergé 1872-ben alapította ékszermanufaktúráját, dolgozott a svéd és a norvég királyi családnak is. 1885-ben lett III. Sándor orosz cár udvari ékszerésze. A gazdag vásárlók november 28-án, a Christie's orosz ikonokat, festményeket és más műtárgyakat felvonultató árverési hete keretében licitálhatnak majd a Rothschildok Fabergé-tojására.
A nagy vetélytárs, a Sotheby's brit aukciósház november utolsó hetében egyébként szintén rendez árverést orosz eredetű kincsekből, hogy kielégítse az orosz oligarchák gyűjtő- és vásárlószenvedélyét.
(Múlt-kor/MTI)