Rendezvények és megemlékezések a vasfüggöny lebontásának emléknapján

Kultpol

1989. június 27-én a Magyar Népköztársaság kormánya lebontotta az országot Nyugat-Európától elválasztó vasfüggönyt. A vasfüggöny megszűnése után szeptember 10-én Magyarország megnyitotta határait a Németországba tartó keletnémet polgárok előtt. Az Európát és Németországot kettéválasztó berlini fal Magyarországon keresztül megkerülhetővé vált, s így elvesztette létjogosultságát: szeptember 10. után két hónappal leomlott.
 
 
A magyar közjogi méltóságok meghívását június 27-re Budapestre számos európai államfő, kormányfő és parlamenti elnök fogadta el. Részvételét jelezte nyolc államfő, három miniszterelnök, tizennégy parlamenti elnök. A legmagasabb rangú részvevők várhatóan több mint 30 országból érkeznek, a többi között Németországból, Nagy-Britanniából, Ausztriából, Csehországból, Szlovákiából, Szlovéniából, Lengyelországból, Horvátországból, Romániából és az Amerikai Egyesült Államokból.
 
Az ünnepi napot magas rangú külföldi meghívottak részvételével katonai tiszteletadás és zászlófelvonás nyitja meg 10 órakor a Kossuth téren.  A külföldi delegációt a meghívók, Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke; Bajnai Gordon, a Magyar Köztársaság miniszterelnöke és Szili Katalin a Magyar Országgyűlés elnöke fogadják. A katonai tiszteletadás során az ünnepségen jelen lévő országok zászlói érkeznek a térre, majd a magyar zászlóval közösen felsorakoznak az országzászló előtt. A Magyar Köztársaság lobogóját a Himnusz hangjaira vonják fel.  Az ünnepség zárásaként megszólal az Örömóda. A magyar Himnuszt és az Örömódát 100 fős gyermekkórus és a Honvéd Férfikar adják elő fúvószenekari kísérettel.
 
Délelőtt 11 órakor a június 27-i eseményekről szóló emlékülés kezdődik a Parlamentben. Az emlékülés két részből áll, melynek során a felszólalások mellett levetítésre kerül az alkalomra készített rövidfilm 1989 - A csodák éve címmel. Az emlékülésen köszöntőt mond Szili Katalin. Az emlékülés első részében beszédet mond Sólyom László, Horst Köhler, a Németországi Szövetségi Köztársaság szövetségi elnöke; Heinz Fischer, az Osztrák Köztársaság szövetségi elnöke; Tarja Halonen finn elnök; Danilo Türk szlovén elnök; Hans-Rudolf Merz, svájci elnök; Günter Verheugen, az Európai Bizottság alelnöke, Bronislaw Komorowski, a Lengyel Szejm elnöke és Németh Miklós, volt miniszterelnök.
Az emlékülés második részében Horst Teltschik, Kohl kancellár volt külpolitikai főtanácsadója és Horváth István, bécsi magyar nagykövet moderálnak. Horst Teltschik köszöntőjét Hans-Dietrich Genscher, volt német külügyminiszter és Kovács László az Európai Bizottság adó-és vámügyi biztosa beszéde követi. Felszólal még David Price, az USA delegációvezetője, Baroness Hayman, a brit Felsőház elnöke, Robert Breitner Czuma, egykori NDK-menekült; Paul Lendvai professzor, publicista, illetve Nikolaus Koch, burgenlandi tartományi rendőrfőnök emlékezik a 89-es eseményekre.
 
Az emléknap záróakkordjaként 19 órakor A szabadság születése című díszelőadás kezdődik a Magyar Állami Operaházban. Ünnepi beszédet mond Bajnai Gordon és a meghívott külföldi vendégek nevében Jan Fischer, a Cseh Köztársaság miniszterelnöke. Az előadásban klasszikus zenei részletek és a határnyitás történetét felidéző szövegrészek, dokumentumok hangzanak el, melyek egységes formában fogalmazzák meg a szabadság születésének gondolatát. Opera és szimfonikus zenekari részletek hangzanak el Bartók, Beethoven, Mozart, Verdi műveiből.
 
Közreműködik a Danubia Szimfonikus Zenekar (vezényel Héja Domonkos), a Nemzeti Énekkar, Kolonics Klára, Sümegi Eszter, Fekete Attila, László Boldizsár, Gál Erika, Szvétek László, Káldi Kiss András, valamint Fullajtár Andrea és Zubornyák Zoltán. Az ünnepi díszelőadást a Magyar Televízió élőben közvetíti.
 
A központi ünnepségek mellett június 27-én, szombaton reggeltől 28-án, vasárnap este 10 óráig éjjel-nappal ingyenesen látogatható szabadtéri fotókiállításra várja a lakosságot a kormánya. Az 1989 a Föld Körül kiállításon hazai fotóművészek körében meghirdetett pályázat nyertes alkotásai és az MTI, valamint külföldi hírügynökségek azon anyagai lesznek láthatóak, melyek egyedi szemszögből mutatják be 1989 legmeghatározóbb politikai és kulturális eseményeit és a korszak hétköznapjait. A fotópályázatra június 9-ig nyújthattak be pályázatot az érdeklődök. A zsűri által legjobbnak ítélt mintegy 200 pályamunkát állítják ki a lezárt Andrássy úton a Kodály köröndtől a Bajza utcáig. A kiállítás díjátadóval egybekötött hivatalos megnyitója június 27-én, 12.30-kor lesz a Kodály köröndön.
 
A programokról további információ a http://www.magyarorszag.hu/junius27 oldalon található.