
A Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság idén is kiemelt figyelmet fordít a Tisza folyó élővilágának védelmére, különösen a védett fajokra. Folyamatosan figyelik, mikor várható a kérészek tömeges rajzása, és ebben az időszakban fokozott ellenőrzést végeznek a természetvédelmi őrökkel, a polgárőrség vízi tagozatával és a halászati őrökkel.
A szakemberek szerint idén az időjárási viszonyok miatt korábban várható a tiszavirágzás. Hazánk egyik védett rovarfaja a tiszavirág (Palingenia longicauda), a jogszabály a tiszavirág egyedenkénti természetvédelmi értékét 10 ezer forintban állapította meg. A rovar azért kel ki három év lárvaállapot után, hogy szaporodjon, és utána szinte azonnal elpusztul. A kis élőlények igen érzékenyek a vizek tisztaságára, Európából a tiszavirág szinte teljesen eltűnt már. Ezért is fontos, hogy megtegyenek mindent azért, hogy Magyarországon továbbra is fennmaradjon ez a ritka kérészfaj – közölte a rendőrség.
„A védett egyedek állományára fokozott veszélyt jelent a horgászat céljából történő jogellenes pusztítás, az állat gyűjtése, tekintettel arra, hogy e faj napjainkra csak a Tiszán, illetve egy-két mellékfolyóján, mint a Körös és a Bodrog, található meg” – írta a rendőrség. (Ebben egyébként nincs teljesen igazuk, hiszen Potyó Imre természetfotós hazai és nemzetközi fődíjakat nyert a dunai Tahi-híd körüli kérészvirágzásról készített képeivel – a szerk.)
A természet védelméről szóló törvény alapján tilos a védett állatfajok egyedeinek pusztítása, illetve az élő és az elhullott egyedek gyűjtése is – hívták fel a figyelmet. Szabálysértést követ el és 150 ezer forintig terjedő bírsággal sújtható az, aki a védett állatokat elpusztítja – emelték ki, hozzátéve, hogy aki a rovarok telepét károsítja vagy jelentős mennyiségű egyedet gyűjt be, a természetkárosítás bűncselekményét követheti el. Szintén büntetőjogi kategória, ha valaki szándékosan belehajt kisgéphajóval a rajzásba, és megzavarja, elpusztítja a kérészeket. A védett állatfaj egyedeinek gyűjtéséhez, befogásához, elejtéséhez, birtokban tartásához a felügyelőség engedélye szükséges.