A rendszerváltozások fotósa

Kultpol

(MTI) - A kiállításon összesen húsz A1 méretűre kinagyított fénykép, valamint plazmamonitorokon további 145 fotó látható. Horváth Ernő képei bejárták már Kelet-Európa fővárosait, az elmúlt hónapban például a Tallini Magyar Intézetben mutatta be képeit - mondta el Riethmüller János, a tárlat szervezője, akihez ez utóbbi kiállítás híre jutott el. Horváth Ernőnek Magyarországon több mint tíz éve volt legutóbb tárlata, amelyet akkor Göncz Árpád köztársasági elnök nyitott meg.
   

horvatherno-pecsakiallitas_berlinifal.jpg
Horváth Ernő: Berlini fal
 
"Horváth Ernő szinte mindegyik rendszerváltó eseményen ott volt, és fényképezett. Vannak képei Nagy Imre és mártírtársainak újratemetéséről, a berlini fal lebontásáról, a jugoszláv háborúról, a moszkvai puccsról, a romániai forradalomról, vagy éppen a bős-nagymarosi vízlépcső elleni tüntetésről" - mutatott rá Riethmüller János, aki Horváth Ernő képeinek személyességét, emberközeliségét, valamint a fotók megrázó őszinteségét emelte ki.
   
"Ez a kiállítás csak a jéghegy csúcsának a csúcsa" - hangsúlyozta Horváth Ernő, aki felidézte, annak idején saját költségére, megjelenési lehetőség nélkül, "csak az eseményért magáért" kezdett el fényképezni. Horváth Ernő elmondta: ma már csak alkalomszerűen fotózik, de büszke arra, hogy igen jelentős képi anyag van a birtokában az 1989-1991 közötti időkről. "A legextrémebb helyzetbe a szarajevói repülőtéren kerültem, ahol a közelemben süvített el egy golyó. Tudom, azon a golyón az én nevem volt, de szerencsére megúsztam" - mesélte.
   
Riethmüller János tájékoztatása szerint a Budapesten, Berlinben, Temesváron, Moszkvában, és Jugoszláviában készült képeket felajánlják a hazai kulturális és oktatási intézményeknek, hogy rendezzenek belőle vándorkiállítást.
   

horvatherno-pecsakiallitas_moszkvaipuccs.jpg
Moszkvai puccs
 
A tárlat december 13-áig látható a PeCsában - a koncertek idejét kivéve - reggel 9 és este 7 óra között.