A YogaWalks // Silence közösségi élmény és részvételi előadás, amely során szavak nélkül reflektálhatunk az épített környezetre. A csendes séta közben megállunk, megfigyelünk, és a város inspirálta jógapózokon keresztül közösen fedezzük fel azokat az apró részleteket, amelyek felett a mindennapi rohanásban könnyen átsiklunk. Könnyedén mozogva vizsgáljuk a kapcsolatunkat magunkkal, egymással és a környezetünkkel, új perspektívából nézve a városra.
A YogaWalks a Ziggurat Project AHAM című projektjének átértelmezett, kültéri folytatása. Az előadás inspirációját az önismeret aktuális tendenciái adták: a körülöttünk folyamatosan jelenlévő biometrikus technológia és a más kultúrákból beáramló spirituális és jógairányzatok. A produkció kettős kihívását az önismeret és a technológiai fejlődés versenyképességének szembeállítása jelentette. A darab felhívja a figyelmet a vágyódásra valami tisztább, lelassultabb út iránt, miközben teljesen bekebelez minket a körülöttünk lévő felgyorsult világ.
Az előadáshoz mindenki a saját tempójában tud csatlakozni. Előzetes jógatapasztalat nem szükséges. A jógaséta kb. 2 órás, amely közös beszélgetéssel és piknikkel zárul.
A YogaWalks ugyanakkor mérföldkövet is jelent a Ziggurat Project életében: a kollektíva ebben a formájában befejezi működését, tagjai új vizekre eveznek. Az elmúlt 8–10 évtől a re-Maradék pop-up kiállításukkal búcsúznak szeptember 5-én. A társulat projektjeiből maradt eszközök és installációk újragondolásával, illetve személyes gondolatokon keresztül mutatják meg, mit is jelent nekik ez a kollektíva és annak elengedése.
A szeptember 2-án a Valyoval közösen szervezett PLACCC a RAKPARTon programjában szerepelnek részvételi előadások, installációk és egy tematikus beszélgetés is.
A Dobos Eszter és Trömböczki Napsugár alkotta FEMINI duó Smorgasbord című, egyszerű szabályokra épülő részvételi performansza a kapunyitási pánik és a kezdődő felnőttkor kihívásaira épül, amikor a fiataloknak a különböző társadalmi elvárásokkal, folyamatos döntéshelyzetekkel és az életükre vonatkozó számtalan választási lehetőséggel kell megbirkózniuk. A Smorgasbord (jelentése: büféaszta, széles kínálat) részben önismereti játék, részben tér- és tárgykoreográfia, amely teljes egészében a résztvevők akcióiból tevődik össze; nincsenek nézők, csak ők, a tárgyak és a zene.
Grélinger Ágnes With open doors to spaces without walls című köztéri részvételi projektje a PLACCC Dance programjában debütált az Egyetem téren, amelyről itt számoltunk be:
Az előadás minden egyes új helyszínen újraszületik, így a Rakparton egy teljesen más élményt nyújt a résztvevőknek. A With open doors to spaces without walls performatív térfoglalás, amely a résztvevők aktív közreműködésével kérdőjelezi meg a köztérhez való kapcsolódásunkat, az íratlan szabályokat, a testbe ágyazott hiedelmeinket és mozgásmintáinkat. Lehetőség arra, hogy újradefiniáljuk, hogyan lehet egyedül-együtt lenni, és újrarajzoljuk társadalmi koreográfiáinkat.
A Meetlab kollektíva és Szabó Bálint AZIMUT című videóinstallációja a Rakpartról egy virtuális világba vezet, ahol egy algoritmusok által generált fikciós világ tárul fel előttünk az egyedi hangolásokról ismert Szabó Bálint (Gosheven, Decolonize Your Mind Society) zenéjére. A Meetlab társulat évek óta konzekvensen kutatja a művészet és technológia találkozásából születő alkotás lehetőségét, illetve azon belül a narráció szerepét. Projektjeikben a fikció és tudományosan igazolható tények kibogozhatatlanul összegabalyodnak.
Balogh Kata Figyelemkoregráfiák című projektje performatív installáció, egy városi láthatalan koreográfia, amely mozgásba hozza a figyelmet, kiterjesztve azt a testre, a térre és a másikra. A mikro-koreográfiák szöveges és hangalapú játékszabályok formájában jelennek meg a köztérben, amelyeket követve bárki, bármikor és gyakorlatilag bárhol előadó-megfigyelővé válhat, lehetővé téve, hogy ugyanazokat a szabályokat követve minden előadó-megfigyelő elménye egyedi és megismételhetetlen legyen.
A Rakparton látható először Bubla Éva Lélegzésre kijelölt hely című installációja, ami egy olyan városi környezetbe ágyazott, akut környezeti problémákra reflektáló tér, amely helyi lakókat, járókelőket megszólítva a köztér és közös ügyeink újszerű megélését, érzékenyítését célozza. A növényeket magába foglaló interaktív installáció egyaránt szolgálhat a kérdésfelvetés, a párbeszéd, vagy akár az elmélyedés helyszíneként, emlékeztetve minket a zöld területek jelentőségére és jótékony hatására.
A PLACCC a RAKPARTon programjait tematikus beszélgetés zárja: művészek (Trömböczki Napsugár, SVUNG Kutatócsoport, Femini, Szegedi Tamás, Független Színház) és szervezők (Tömör Miklós, Valyo, Nánay Fanni, PLACCC) részvételével.
A PLACCC 2023 programjai a későbbiekben Bubla Éva installációjához kapcsolódó beszélgetéssel, Somló Dávid Egy bot finom egyensúlyozása című performatív akciójával, Horváth Brida különleges hajnali séta-előadásával, a SVUNG Kutatócsoport kiállításával, a Gálik Éva és Varga Boglárka alkotta Superfusion Menetrend szerint, valamint Kelemen Patrik Kardiológia című köztéri táncelőadásaival folytatódik.
Részletes információk itt olvashatók.