A Múzeumok Éjszakáját az intézmény országos vagy akár nemzetközi érdeklődésre számot tartó kiállítással köszönti. Az elmúlt években ezek jellemzően régészeti tárlatok voltak, idén azonban képzőművészeti kiállítást rendeznek, a 180 éve született Munkácsy Mihály festményét, grafikáját, rajzát mutatják be – mondta el a tárlatról Fogas Ottó igazgató.
A kiállítás gerincét azok a Pákh Imre tulajdonában álló képek adják, melyekkel – mivel magángyűjteményben találhatók – jóval ritkában találkozhat a közönség, mint a közgyűjteményekben őrzött művekkel. A november közepéig látogatható kiállításon szerepelnek majd a Móra-múzeum saját tulajdonú Munkácsy-festményei is, így a Honfoglalás szín- és szénvázlata, valamint a Felszolgálólány című kép is.
Tiszai Rebeka restaurátor elmondta az utóbbi műről, hogy Munkácsy 1876-ban festette, és 1900-ban szerepelt a Nemzeti Szalon téli tárlatán. A műtárgy ezt követően egy magángyűjteményből került a múzeumba Tömörkény István igazgatósága idején. Bár vázlatról van szó, a festő rendkívül finoman ábrázolja a fiatal lány arcvonásait. A kép fatáblára készült, amely rendkívül érzékeny a levegő páratartalmára. A műtárgyat gondosan kell kezelni, mert a nedvességet magába szívó fatábla megvetemedhet, és repedések keletkezhetnek rajta.
A Móra-múzeum legutóbb 2012-ben rendezett Munkácsy-kiállítást, melyet akkor csaknem 50 ezren láttak.