Robbanó csokoládé volt a nácik csodafegyvere

Kultpol

az angol titkosszolgálat, az MI5 tulajdonában lévő különleges robbanóanyagokat ábrázoló fotókat. A brit hírszerzés - többek között Törökországban - jutott hozzá a fotókon látható eszközökhöz, ám arra egyelőre nincs bizonyíték, hogy azokat használták-e valaha is készítőik.

Két évvel ezelőtt kerültek napvilágra annak az ügynökügynek a részletei, amelyben egy kis csónakban Írország partjaihoz érkező német ügynökök négy robbanó borsókonzervvel készültek titkos bevetésre a Buckingham Palotában.

A most nyilvánosságra hozott felvételeken a kor ügynökeinek kelléktárába tartozó csodafegyvereket láthatjuk. A képek azt is bemutatják, miként lehet egy bombát elrejteni egy tábla csokoládéba, és miként lehet a robbanóanyagot cipősaroknak álcázni. Persze a csokoládé még nem minden, mert az édességbolt többi terméke is fegyverré alakítható: van olyan fénykép, amely robbanó torokpasztillákat ábrázol. A fényképeken vannak hagyományos eszközök is, mint például egy Smedley's robbanó szilvakonzerv, durranó széndarabok, motorolajos kannák, borotvakrémek és egy étkezőedény.

A levéltár azonban most nem csak a fényképeket tette közzé, hanem például a brit lakosság megtörésére készült német propaganda tanulságos szórólapjait is.

Az egyik propaganda-lap például annyira félresikerültnek tűnik, hogy azt vélhetőleg viccből készíthették maguk az angolok. A fejléc szerint a "Naziministerium des 3ten Deutsches Reiches" adta ki, míg a szöveg így hangzik: "Britannia és Írország férfiúi! Kiderült, miféle csúszómászó, GYÁVA NÉPSÉG vagytok, amiért nem mertek előbújni anyáitok s asszonyaitok köténye mögül, s féltek megküzdeni velem. TI TETVEK, FÉRGEK, SZAJHÁK IVADÉKAI!" A szöveg a későbbiekben antiszemita kirohanásokat is tartalmaz.

A röpiratok között valamivel szofisztikáltabbakat is találni. Az egyik például így fogalmaz: "Kedves angol olvasó, talán meglepheti, hogy Németországból kapott levelet. Én a német-angol együttműködés barátja vagyok".

A gyűjteményben hamis propagandaanyagok is találhatók: a London Evening Standard 1940. évi egyik februári számának hamisított változata például ezzel a szalagcímmel indul "A RAF mészárlása - Titkos parlamenti bizottság felállítását követelik". A lap fejlécének baloldalán pedig egy hirdetés szerepel: "Szedjen francia hashajtót: ez aztán megfuttatja".

Az MI5 hivatalos történésze, Christopher Andrew cambridge-i professzor szerint a német szabotázsakciók szerencsétlen ötleteik miatt eleve bukásra voltak ítélve. A propaganda gyenge minősége miatt a német hírszerzés a háború alatt nem tehetett szert előnyre a szövetségesekkel szemben. "Miért volt sokkal rosszabb a német hírszerzés és propaganda még az orosznál is? Talán mert a németek nem akartak kémek lenni. Angliában ugyanis minden német kémet elfogtak, és kiderült, azok egyike sem volt német. Propagandájuk pedig hihetetlenül gyenge volt, némelyik olyan mint egy Monty Python szkeccs. A német kémkedés és szabotázsakciók 100%-osan megbuktak Angliában a második világháborúban".