Roma remix

Egyéb


indiai_utazas.jpg
Indiai utazás

Angyalok nyelvén a címe a holnap délelőtt tizenegykor kezdődő roma művészeti szeánsznak. A címet Szentandrássy István festőművész egyik képétől vette kölcsön a főszervező Bence Ottó, aki szerint nagy hibát követünk el, amikor rendszerint egyetlen optikán át vizsgáljuk a dolgokat. Nem véletlen, hogy márciusi nőfesztiváljukon egy fedélzetre invitáltak három meghatározó - és nagyon különböző - női miliőt: szakpolitikusokat, médiaszemélyiségeket és civil-kulturális mozgalmárokat.

 
Most cigány művészeket - festőket, írókat, színészeket és zenészeket - olyan médiaszemélyiségekkel ültetnek egy asztal mellé, akik nem romák, viszont közmegítélésük: hogy fogékonyak, érzékenyek a roma témára. A Kultúrházat vezető Rózsa Péterre, és a Nőttön nő fesztiválon is aktív szerepet vállaló író-filmrendezőre, Bódis Krisztára gondoltak itt a szervezők.
 
Apropóból pedig több van. Egyrészt Magyarország idén júliusban elnök lesz. Hogy pontosan mi jár ezzel, azt nehéz lenne megmondani, ugyanis a Roma Integráció Évtizede Programról egyelőre a szervezők meg a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) meglehetős disszonanciában kommunikálnak. A fesztiválgazdák sajtóanyagában még az szerepel: az Európai Unió és a Soros Alapítvány által is támogatott nemzetközi programnak magyar titkársága alakul. Ezt azóta Bence Ottó és az SZMM munkatársa már egybehangzóan cáfolták, azt azonban senki nem árulja el, pontosan mivel jár majd elnöki tisztünk.
 
Ami a minisztérium honlapjáról kiderül: a kezdeményezés kelet- és közép-európai tagországai a romák társadalmi és gazdasági integrációjának felgyorsítására szövetkeztek. Az éves rotációban elnökölt már Románia és Bulgária, utánunk pedig Szerbia, Szlovákia, a Cseh Köztársaság, Macedónia, Horvátország és Montenegró következik.
 

cigany_madonna.jpg
Cigány Madonna

Hogy mi köze mindennek a Törökfürdő Alapítvány mini-fesztiváljához? Mindössze annyi, hogy az A38 Hajón harangozzák be elnökségünket, és - ahogy a márciusi Nőttön nőn - vendég lesz megint az SZMM esélyegyenlőségi szakállamtitkára, Rauh Edit. Rajta kívül pedig - első sorban - Szentandrássy István, akit a sajtó több helyen a legjelentősebb hivatásos cigány képzőművésznek nevez, és aki reneszánsz meg barokk hagyományokhoz nyúlt vissza inspirációért, úgy alakította ki saját stílusát. Nem mellesleg ő a roma nap másik apropója, ugyanis azután, hogy tavaly februárban állandó kiállításának anyagába választotta Szentandrássy Indiai utazás című képét a Magyar Nemzeti Galéria, most önálló album jelenik meg képeiből.

 
Az ifjak és kevésbé befutottak - Kalányos Mónika, Kunhegyesi Ferenc és a Budapest kultúrbugyraiból időnként zenészként, színészként is előbukkanó Oláh Zoltán - délelőtt tizenegy és délután öt között workshoppal, élőképfestéssel és jól szervezett spontán kiállítással jelentkeznek. Az Aroma fantázianevű irodalmi szalonban Rózsa Péter Bódis Krisztát, Choli Daróczi Józsefet, Kalányos Mónikát és Kovács József Hontalant kérdezi. Műveikből cigányszínészek, a Bárka Színházas Fátyol Kamilla és a Kaposváron játszó Nyári Oszkár olvasnak föl.
 
És persze, hogy zene nélkül nincs romafeszt. Lesz nemzetközi roma remix DJ-ktől és hagyományos gipsy folk Szilvássyéktól meg a Khamorótól.