A harci játékok gladiátortornákkal kezdődnek, majd a Norde Gard hagyományőrző csoport barbárai intéznek támadást a szőnyi Legio Brigetio római harcosai ellen. A fesztiválon láthatók lesznek az ősi magyar harcművészet elemei, bemutatót tart Kassai Lajos lovasíjász.
A Szent György Lovagrend a középkori lovagi tornát eleveníti fel, a II. világháborús harcokat a Jászkun Magyar Királyi Honvéd Hadi Kultúra Egyesület mutatja be - mondta el a programról Fekete György főszervező.
A mai Nyergesújfalu területén a rómaiak a II. században Crumerum néven létesítettek castellumot, katonai tábort a határ védelmére. A Limes vonalát Tát felé még a szántás elszíneződésén nyomon lehet követni.
II. Rákóczi Ferenc emlékirataiból ismert, hogy a nyergesújfalui hegytetőn sáncok készítése közben "igen sok régi emléket és feliratokat találtunk, amelyekből kitűnt, hogy Marcus Aurelius idejében e hely egy római elsáncolt tábor helye volt". A településen a római korra ma már csak a plébánia falába beépített feliratos tábla és a Sánc-hegyen a tábor keleti kaputornyának maradványa emlékeztet. Tovább a tábor részletes történetéhez>>
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)