Római kori emlékeket találtak a Csúcshegyen

Kultpol

 

Az építkezés gépi földmunkái a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) munkatársainak felügyelete mellett folytak, ekkor bukkantak elő az első leletek. A Budapest Főváros Kormányhivatala Kulturális Örökségvédelmi Irodája (KÖI) szemléje után a tulajdonosok vállalták az előkerült emlékek feltárásának, dokumentálásának költségeit, amelyet a múzeum munkatársi alig néhány nap alatt elvégeztek.

 

A rövid feltárás során a korábbi pince által nem érintett, összesen 85 m2-es felületen egy hosszú fal, valószínűleg egy kőkerítés került elő, egy 1,8 m széles bejárattal. A fal egyik oldalán megfigyelhető volt a lapos kövekkel fedett római kori járószint is.

Magának a falnak csupán a legalsó, illetve helyenként az alsó két kősora maradt fenn, azonban északkelet?délnyugati iránya teljesen megegyezik az innen 180 m-re, 1933-ban feltárt Csúcshegyi-villa főépületének falaiéval.

A falak mellett kelta kori (i. sz. 1. századi) és kora római kerámiatöredékek is előkerültek jelentősebb mennyiségű 2?4. századi római lelettel együtt. A fémkeresős átvizsgálás során több római érmet sikerült találni.

Az előkerült épített emlékek jellege, állapota a BTM és a KÖI közös álláspontja szerint nem tette szükségessé azok helyszíni megtartását, így a pince bővítés gépi földmunkái szakfelügyelet mellett tovább folyhattak.

Még több kép a Budapesti Történeti Múzeum honlapján