Román rendezőé az Arany Pálma

Egyéb


mungiuk_epa20070527046.jpg
Cristian MUNGIU román rendező a fődíjat, az Arany Pálmát mutatja, miután véget ért a 60. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál díjkiosztó ünnepsége Cannes-ban 2007. május 27-én. Mungiu a 4 Luni, 3 Saptamini Si 2 Zile (Négy hónap, három hét, két nap) című alkotásával érdemelte ki az elismerést. (MTI/EPA/Daniel Deme)

(MTI) - Bár a hivatalos díjkiosztóra vasárnap estig kellett várni, valójában már szombat este elkezdődött a kitüntetések átadása, hiszen életművének elismeréséül Arany Pálma díjat kapott a 69 éves Jane Fonda amerikai filmszínésznő. Érdekesség, hogy a fesztivál bő hatvan esztendős történetében csak háromszor ítéltek oda díjat egy egész életmű elismeréseként - Alain Resnais és Gérard Oury francia rendezőknek, valamint Jeanne Moreau francia színésznőnek.
     Stephen Frears zsűrielnök elárulta: kis vita volt a kilenc zsűritag között a díjak odaítélésekor. A zsűri tagjai voltak: Maria de Medeiros portugál, Maggie Cheung hongkongi, Toni Collette ausztrál és Sarah Polley kanadai színésznők, Marco Bellochio olasz rendező, Orhan Pamuk Nobel-díjas török író, Michel Piccoli francia színész-rendező és Abderrahmane Sissako mauritániai rendező.
A vasárnap este fél nyolckor kezdődő díjátadón Etgar Keret izraeli rendező nyerte el a legjobb első filmes rendezőnek járó Arany Kamera díjat Les méduses (A medúzák) című filmjével. Marjane Satrapi és Vincent Paronnaud Persepolis című animációs filmjének és Carlos Reygadas mexikói rendező Luz Silenciosa című alkotásának ítélték oda a cannes-i filmfesztivál zsűrijének díját.

A LONDONI FÉRFI SORSA
Tarr Béla új filmjét, A londoni férfit a forgalmazó cég, a Fortissimo Films a világ számos országába eladta, így a koprodukcióban részt vett Franciaország és Németország mellett többek között Nagy-Britanniában, a Benelux-államokban, Japánban, Portugáliában és Izraelben is hamarosan bemutatják az alkotást.

Hiller István oktatási és kulturális miniszter a cannes-i filmfesztivál díjkiosztó ünnepsége után gratulált a magyar versenyfilm rendezőjének, Tarr Bélának. A miniszter üzenetében hangsúlyozta: nagyra értékeli Tarr Béla teljesítményét, hogy alkotásával, A londoni férfi bemutatásával 19 év után ismét jelen lehetett egy magyar film a cannes-i hivatalos versenyprogramban.
Örömét fejezte ki a film iránt megmutatkozó nemzetközi érdeklődés miatt, hiszen A londoni férfit máris több ország megvette és hamarosan bemutatja. A miniszter levelében úgy fogalmazott: "Az elmúlt tíz nap során a világsajtó és a nemzetközi filmszakma képviselői nap mint nap találkozhattak az Ön nevével, filmjével, és ezáltal Magyarországgal is. Óriási siker ez számunkra, hiszen jelen lenni a cannes-i filmfesztivál versenyprogramjában önmagában olyan jelentőségű, amire az egész világon felfigyelnek." Hozzátette:"mi, filmszerető magyarok, büszkék vagyunk rá, hogy az Ön filmjének jelenlétével koronázhattuk meg a cannes-i magyar részvételt".

  A legjobb férfi színésznek járó díjat az orosz Konsztantyin Lavronyenkónak ítélték oda honfitársa, Andrej Zvjagincev Izgnanyije (Száműzetés) című filmjében nyújtott alakításáért. Dzseon Do Jeon dél-koreai színésznő nyerte el a legjobb női alakításért járó díjat Li Csang Dong dél-koreai rendező Secret Sunshine (Titkos napsütés) című filmjében nyújtott teljesítményével.

   Elisa Miller mexikói rendező Voir Pleuvoir című filmje nyerte el vasárnap Cannes-ban a legjobb rövidfilmnek járó Arany Pálmát. Az amerikai Julian Schnabel rendezte francia film, A búvárharang és a pillangó (Le scaphandre et le papillon) nyerte el a legjobb rendezés díját. A mű a teljesen lebénult Jean-Dominique Bauby újságíró önéletrajzi művéből készült. A regényt - lebénulása után - szerzője szempillájának mozgatásával diktálta le. Fatih Akin német-török rendező Auf der anderen Seite (A másik oldalon) című filmjének ítélték oda a legjobb forgatókönyvért járó díjat.
    A cannes-i filmfesztivál 60. születésnapja alkalmából kiadott különdíjat az amerikai Gus Van Sant kapta, aki a Paranoid Park című filmjével versenyzett az idén, s aki 2003-ban Elefánt című filmjével már elnyerte az Arany Pálmát. Kawase Naomi japán rendező Mogari no mori (Mogari erdeje) című filmje kapta a 60. cannes-i fesztivál nagydíját, az Arany Pálma utáni második legrangosabb elismerést. A naturalista történet a generációkat összekapcsoló gyászról szól.
     A cannes-i filmfesztivál fődíját, az Arany Pálmát a román Christian Mungiu Négy hónap, három hét, két nap című alkotása kapta, amely előző nap megkapta a kritikusok és a francia közoktatás díját is. (Az évente 10-15 filmet gyártó Románia egy másik alkotása, a tavaly augusztusban 27 éves korában autóbalesetben elhunyt Cristian Nemescu California dreamin című filmje pedig az Un certain regard című válogatás fődíját nyerte el.)
    "Remélem, hogy ez az Arany Pálma jó hír a kis országok kis rendezőinek, hiszen úgy tűnik, hogy végre nincs szükségünk nagy költségvetésre és nagy sztárokra ahhoz, hogy egy olyan történetet filmesítsünk meg, amely mindenkit érdekel" - mondta az alig 600 ezer euróból forgatott film 39 éves rendezője, amikor átvette Jane Fonda színésznőtől az Arany Pálmát. Christian Mungiu előző filmjét, Nyugat címmel 2000-ben a cannes-i filmfesztivál Rendezők Kéthete című párhuzamos szekciójában mutatták be.