Poézisből a kemény rockba
Az Omen szövegvilágát nagyban meghatározta Horváth Attila, aki olyanok társalkotója, mint a Korál, a Piramis, Charlie, Keresztes Ildikó, Balázs Fecó, Lerch István, Deák Bill Gyula, a Mobilmánia, a Tunyogi Rock Band, Leslie Mandoki vagy Varga Miklós. Nyolc Omen-korong szövegírója, egészen a mostanit megelőző, 2019-es Halálfogytiglanig. A fennmaradó sorlemezeken az Akela énekese, Katona „Főnök” László és Szeberényi Attila basszusgitáros szolgáltattak dalszövegeket, de az 1997-es Idegen anyag például Müller Péter Sziámi munkája.
Nagyfi László, az Omen alapítója a Facebookon találkozott Edyko verseivel, és azonnal elnyerték a tetszését, hát nyomban üzent a szerzőnek: mit szólna a közös munkához?
„Legnagyobb döbbenetemre azt mondta: ismeri a zenekart, megtisztelő a felkérésem, próbáljuk meg – árulja el a gitáros. –
Kicsit zavarta, hogy Horváth Attila után kell szöveget írnia, de mondtam, hogy ettől ne illetődjön meg.”
Ezután elküldött neki három dalt, melyet a honi rock and roll színterén bevett gyakorlatot követve halandzsa angol nyelven énekelt fel. Edyko villámgyorsan elkészült a szövegekkel.
„Mind a három tetszett, mindössze arra kértem, hogy egy-két szókapcsolatot, szófordulatot írjon át. Öt perc múlva küldött vagy három változatot mindegyikre.”
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy mindez két évvel ezelőtt történt, az album pedig most jelent meg.
„Nem mondanám, hogy konceptlemez, de mivel egyetlen ember írta, a hangulata összefogja a dalokat” – vélekedik Nagyfi.
„A lemez alapvetően azt üzeni a hallgatónak, hogy hit nélkül nincs élet. Kell a hit önmagunkban, az életben, és nem árt, ha van egy ima, amibe bele tudunk kapaszkodni a nehéz időszakokban”
– mondja Edyko.
A lemez címéhez a nyitószám – Kellenek az imák – adta az ötletet.
„Úgy éreztem, ütősebb az, hogy Kell az ima” – avat be a zenekarvezető, hozzáfűzve: már csak Havancsák Gyuszi kellett a sikerhez.
Azaz Havancsák Gyula grafikusművész, aki az Accept, Jon Lord, a Stratovarius, az Annihilator, a Grave Digger, a Destruction, a P. Mobil, a VHK, a Pokolgép, a Hooligans, Alapi István, a Moby Dick, az Akela, a Kárpátia és természetesen az Omen albumborítóit tervezi.
Miért is kellenek az imák?
Lássuk, miként vélekedik a szövegíró és a zenekarvezető a korong számairól.
Kellenek az imák
„A lemez címadó dala tulajdonképpen korrajz a felszínes mai világról, amiben néha úgy érezzük, az egyetlen kapaszkodó a hit és az ima lehet” – vallja szövegéről Edyko.
„Bizony kellenek az imák. Nézzük meg a világot: minden a feje tetején. Zűrzavar. Nem tudjuk, mit hoz a holnap. Kegyetlen éveket élünk mostanában” – fogalmaz Nagyfi László a dallal kapcsolatban.
Amiben hiszel
„Valljuk be őszintén, néha vagyunk úgy, hogy nem találjuk a helyünket, és a gondjaink útvesztőjében bolyongunk. Ez a dal azt tanácsolja, inkább élvezzük az életet, éljünk, és ne agyaljuk túl” – mondja Kovács Enikő.
Nagyfi László így látja: „Mindenki hisz valamiben. Ahogy mondani szokták, ha zuhan a repülőgép, az ateista is imádkozik. Szükség van hitre, belső hitre.”
Végítélet
A szövegíró úgy véli: „A dal gyakorlatilag egy jó tanács, arra vonatkozik, hogy merjük azt tenni, ami nekünk tetszik, és ne foglalkozzunk azzal, ki mit gondol erről. Legyen egy célunk, ami miatt mindennap érdemes felkelni, és értékesebbé teszi a létet.”
„Nem a bibliai végítéletről szól” – magyarázza a gitáros, és egy idézettel támasztja alá, mire gondol: „Bármennyit éltél, ne legyen még elég, / írd át a létezésed végítéletét!”
Árnyékból fény
„Az jó, amikor az ember egyszer csak meglátja a sötét alagút végén a fényt” – sommázza a zenész.
„Rossz életszakasz, rossz döntések után is lehetséges az árnyékból a fénybe érni. Ott pedig jó megtapasztalni, hogy az ember, ha remél, a sorsa oda vezeti, ahol újra boldog lehet” – foglalja össze dalának tartalmát Edyko.
A halál csókja
Nagyfi László elárulja: „Itt adtam egy kis instrukciót. Ez lassú, hatnyolcados blues, ballada a halálos szerelemről. Stula (Molnár Péter, az énekes – a szerk.) is írt szöveget, mert tetszett neki a szám, ráadásul hasonló témában. Végül azt mondta, Enikőé jobb, ő pedig úgy tartja: »A szerelem erőteljes érzés, néha felülír minden szabályt, és az ösztön tetteit jobb, ha Isten sem látja.«”
Lennék
„Ez az a vers, amit elsőként olvastam, és annyira megtetszett, hogy megzenésítettem” – idézi fel a muzsikus.
„Ez az egyetlen olyan dal a lemezen, ami versből született, szemben a többivel, amelyeknél viszont a zene volt meg előbb – erősíti meg Enikő. – A témája a menekülés minden elől, egyfajta »világgá mennék« érzés, s a refrén adja meg a választ a maradásra: »Ha szívedben élhetnék…«”
Kikövezett út
„Az egyik első szöveg, amit kifejezetten nekünk írt Edyko” – avat be Nagyfi László.
„Kőkemény megmondó dal arról, hogy a járt utat hagyd el nyugodtan a járatlanért, mert az élet valóban a komfortzónán kívül kezdődik” – mondja a szövegíró.
Méregpohár
„Sokak szerint a lemez legjobb dala – így Kovács Enikő. – Egy depresszív hangulatról, szétcsúszott állapotról szól, amikor már úgy tűnik, nincs tovább, mert a lelki és fizikai mérgek a halál közelébe sodorták az embert. Azonban a dal figyelmeztet, hogy Isten nem ezért teremtett minket, talpra kell állni, és »újrahuzalozni« az életünket.”
A gitáros pedig megjegyzi: „Ebből készült a klip.”
Görbül a tér
Enikő úgy látja: „A szám egy olyan karakterről szól, aki a nagykönyvben megírt tipikus »rosszfiú«, szabályok, korlátok nélküli élettel. A dal lüktetését érezve szinte vele szédülünk.”
Nagyfi László velősen ennyit mond: „Görbül a tér, azaz minden játszik.”
Látszatkirályság
„Ez a dal egy mondással jellemezhető a legjobban: »Könnyen jött, könnyen megy.« Egy olyan kapcsolatról szól, amiben az egyik fél gyakorlatilag eladta a lelkét, és most csodálkozik, hogy nem boldog az aranykalitkában” – szolgál magyarázattal a szövegíró.
„Hogy ítélnek meg mások, te erre hogyan reagálsz, miközben semmi köze az egésznek a valósághoz” – így pedig a muzsikus látja a számot.
A zenét a két gitáros jegyzi, Nagyfi László és Tóth Károly Carlos, aki a banda első gitárosa, Daczi Zsolt tanítványa volt.
Komor jelen, komor jövő
A 2025-ös esztendő, miként az eltelt két évtized, nem a CD-k időszaka volt, a zenemegosztók már bedöntötték az iparágat. A 2008-as világgazdasági válság hatására sorra zártak be a lemezgyárak. Igaz, a vinyl visszatért, azonban korlátozott példányszámban, magas áron kelnek el a lemezek. A Kell az ima szintén piacra került hagyományos formában. Vajon miért ragaszkodott a fizikai megjelenéshez Nagyfi László? Az alábbi videóban erre is választ kapunk.
A pop-rock színteret érintő másik komoly kihívás a mesterséges intelligencia. A muzsikus szerint eljön majd az idő, amikor olyan zenét csinál az AI, hogy nem lehet meghallani, ember alkotta vagy nem.
„De hol lesz belőle a személyiség? Hol lesznek az emberek, majd kivetítik őket?” – teszi fel a költői kérdést Nagyfi László.