Rövid és drága volt az orosz múzeumok éjszakája

Kultpol

Emellett számos múzeumban belépti díjat kellett fizetni, különösen a kispénzű, s a rendezvény fő célcsoportját alkotó lelkes fiatalok nagy csalódására. Ráadásul kiderült, hogy a hírekkel ellentétben a metró nem hosszabbította meg üzemelését, így sokaknak a belépők kifizetése után gyalog kellett hazamenniük.

Az oroszországi, de legalábbis a moszkvai múzeumok éjszakája idéntől kezdve mindenkinek a sorban állást juttatja eszébe: némelyik intézmény előtt olyan hosszú sorok kígyóztak, hogy akik 11 óra körül értek oda, egyből sarkon is fordultak. Emellett idén a résztvevő 114 múzeum közül a legtöbb nem vállalkozott arra, hogy különleges attrakciókkal várja a látogatókat, hanem megelégedett némi kis zenei kísérettel.

Különleges eseménnyel valójában csak a Tretyakov galéria modern részlege várta a látogatókat: a Képzőművészek Házában a lelki-fizikai gyógyulás témáját taglaló alkotásokból nyílt kiállítás, amely egészen rövid ideig, mindössze két hétig lesz látható, s már az első éjszaka is tömegeket vonzott.

Egyébként minden intézmény a maga módján ünnepelte a múzeumok éjszakáját. A Vinzavod (Borgyár) kortárs művészeti központban úgy döntöttek, hogy ezúttal a területre való belépésért is fizetni kell, de cserébe gazdag műsor kínáltak, a hosszú léggömbökből készült fantáziadús díszekbe öltözött dobos-táncos csoporttól a különféle perfomanszokig és egy színházi előadásig, amelyet szerencsétlen módon egy különlegesen kicsi helyiségben tartottak. A neves Gelman galériában egy gitárművész játszott és afféle házibuli volt a tulajdonos, Marat Gelman részvételével, a nem kevésbé ismert Mitta galériában csak a biztonságiak őrizték az aktuális kiállítást.

Már tavaly is mintegy 700 ezer ember látogatta meg az orosz főváros múzeumait és galériát a hosszúnak ígért éjszakán, de idén ez a rekord minden bizonnyal megdőlt, bár adatok hétfőn még nem álltak rendelkezésre. Anton Gornyakov, a moszkvai önkormányzat kulturális osztálya kiállítási részlegének vezetője már szombaton bejelentette: ha a tavalyinál sokkal többen akarnak kultúrálódni, nem kizárt, hogy jövőre a nagy érdeklődés visszaszorítása érdekében mindenhol belépőt kell fizetni.

A lapok hétfői beszámolói szerint sajnos a moszkvai múzeumok éjszakája abban is eltér más városokétól, hogy sok olyan fiatal is berúgott, akinek ez amúgy nem szokása. A műemlék parkokba vagy a Vinzavodhoz hasonló művészeti központokba ugyanis semmiféle italt nem lehetett bevinni, s mivel eldobni sajnálták, sokan gyorsan helyben megitták az egész éjszakára szánt néhány üveg sört vagy egyebet.