Rózsa Miklósra emlékeztek

Egyéb

Az eseményen Péter Gábor polgármester hangsúlyozta, hogy Nagylóc számára fontos megőrizni a községből elszármazott híresség emlékét, akire méltán lehet minden magyar ember büszke. Fontosnak nevezte, hogy a Magyar Hollywood Tanács civil kezdeményezéseként egyre többen hallanak Rózsáról, akiről eddig világhíre ellenére méltánytalanul keveset tudtak hazánkban. Bokor Balázs nagykövet, volt Los Angeles-i főkonzul, a Magyar Hollywood Tanács elnöke kiemelte, hogy a 2016 szeptemberében megalakult Magyar Hollywood Tanács a Magyarországról elindult, magyar gyökerekkel rendelkező hollywoodi filmes világhírességek emlékét kívánja megőrizni, eredményeiket, sikereiket minél szélesebb körben bemutatni, elérni azt, hogy büszkék lehessünk, amikor rögzítjük Hollywood történelmének és sikereinek jelentős magyar tartalmát.

 

Bokor Balázs a közönség nagy érdeklődése mellett beszélgetést folytatott vendégeivel Rózsa Miklós örökségéről, a hollywoodi magyar gyökerekről, a magyarság nemzetközi eredményeiről, a hungarikumok szerepéről. A beszélgetésben részt vett Bunyik Béla, a Los Angeles-i Magyar Filmfesztivál alapító-igazgatója, Balázs Ádám Hollywoodban és Budapesten élő filmzeneszerző, Tanka László, a Panoráma Világklub elnöke és Mathiász Gábor, a Hungarikum Szövetség alelnöke. A beszélgetés előtt a Magyar Hollywood Tanács elnöke vetített képes előadásban bemutatta Rózsa Miklós életét. Rózsa már ötéves korában részt vett hegedű- és zongoraórákon és a zene később is fontos szerepet játszott az életében. Miután elvégezte az egyetemet, már Európa-szerte egyre több koncertteremben játszották műveit.

 

Rózsa 1931-ben Párizsba költözött, ahol előbb mozivetítések szüneteiben hallható dalokhoz szerzett zenét, később szignált komponált a Pathé cég híradójához. Arthur Honegger A nyomorultak című filmhez írt zenéje olyan nagy hatással volt rá, hogy felkereste a művészt, és a kialakult kiváló barátságuk révén közelebb került a filmes szakmához. Rózsa első filmzenéjét a Marlene Dietrich főszereplésével forgatott Páncél nélküli lovag című filmhez szerezte. Rózsa a második világháború kitörése miatt Amerikába ment, ám az eredetileg ideiglenes tartózkodásból egy életre szóló letelepedés lett. És beindult a rendszer? Rózsa élete során több mint 90 filmhez szerzett zenét és három alkalommal is megkapta az Oscar-díjat.

 

Bunyik Béla, a Los Angeles-i Magyar Filmfesztivál alapító-igazgatója a szakmai kerekasztal-beszélgetés során azt hangsúlyozta, hogy nagyon jó érzés Hollywoodban magyarnak lenni, hiszen a múltbeli eredmények mellett ma is nagyszerű érzés látni a magyar film ottani sikereit. Már tizenhat alkalommal rendezték meg idén októberben a magyar filmfesztivált Los Angelesben, amelynek alkalmával méltó módon mutatkozhattak be a magyar filmgyártás legutóbbi darabjai. A Magyar Hollywood Tanács nagylóci Rózsa Miklós-eseményét a híres zeneszerző emléktáblájának megkoszorúzása zárta. A nagylóci önkormányzat nevében Péter Gábor polgármester, a Magyar Hollywood Tanács nevében Bokor Balázs, Balázs Ádám, Bunyik Béla, Tanka László és Mathiász Gábor koszorúzott.