A középkor hajnalán született legenda szerint a római császár egykori harcosa még a sárkánytól sem riadt vissza. Szent György története példaként szolgált a lovagkor vitézeinek is, akik a történetíróknak köszönhetően már egy mitikus szereplőt ismerhettek meg a Sárkányölő személyében.
A legenda ugyan sokszor nem a valóságot tükrözte, a sárkányölő azonban a középkori hagyomány egyik legnépszerűbb alakja lett. A krónikák szerint ugyan Diocletianus császár az ellene fordult György lovagot 304-ben kivégeztette, egy évszázaddal később az ókori birodalom központjában már a sárkányölőnek szentelt templomban imádkozhattak a rómaiak. Legendája az egész világon elterjedt: György lovag Angliától Cipruson át egészen Egyiptomig számos kultúra hősévé vált. A Merovingok egyenesen ősatyjuknak nevezték, és bizony angol földön is kijárt neki a tisztelet: III. Edvárd angol király uralkodásától a királyi seregek "Szent Györggyel Angliáért!" csatakiáltással vonultak a vérmezőkre. További részletek a szent életével foglalkozó cikkünkben
A harcos kép mellett számtalan népi hagyomány s misztériumjáték kötődik a lovag legendájához. A középkor évszázadaiban a királyi Budán Szent György napján, április 24-én választották a város bíráit, spanyol földön pedig napjainkban is élő hagyománya van a középkori szentnek. Katalóniában ugyanis a tartomány védőszentjének napja a szerelmeseké, akik az ünnepen rózsával és könyvekkel ajándékozzák meg egymást, s a katalánok egy régi hagyomány szerint a katalán nőstény sárkányt, Víbriát is megidézik.
Április 24-én a Nemzeti Múzeumban különleges programsorozat veszi kezdetét: a Sárkányölő mitikus világa mellett bemutatják azt a középkori hangulatot is, amely egykor Szent György legendája köré fonódott. A látogatók emellett egy elképzelt középkori világot is felfedezhetnek a Múzeumkertben. A gyermekeket történeti játszóház, papírsárkány készítés, és a Tárnok Marica képmutogató előadása várja. Az idősebbek megismerhetik az oklevélkészítés rejtelmeit, s elkészíthetik névre szóló, függőpecsétes oklevelüket is. A szerelmesekre rózsa és bájital, az éhes szájú ínyencekre pedig a Sárkányölő menü vár; a kíváncsiskodók szerzetesi ruhákba is beöltözhetnek, illetve középkori agytornával, keresztrejtvényekkel és különböző játékokkal is felmérhetik tudásukat.
A Nemzeti Múzeumba látogatók emellett a történelmi séták során akár a legendák hősével, magával Szent Györggyel is összefuthatnak.