A Sátor határok nélkül célja, hogy megmutassa, a néprajz nemcsak letűnt korokról, hanem kortárs világunkról is mennyi mindent el tud mondani, és hogy nem csupán régi kultúrákkal, hanem magával az élettel foglalkozó tudomány.
A Múzeumi Negyedben elsőként megjelenő francia múzeum és a vele együttműködő budapesti Néprajzi Múzeum közös kiállítással és interaktív programokkal járja körül a határok és a migráció témáját. A határok kijelölése és azok átlépése az emberiséggel egyidős világjelenség és problémakör. Milyen valós és képzelt, természetes és épített határtípusok vannak a világon? Lehet, hogy a határok a másiktól való félelem jelképei? Mi a szerepük és hatásuk az emberek mobilitására?
A párizsi múzeum Szigetre készített, rendhagyó kiállítása ötvözi a történelmi, geopolitikai és művészeti nézőpontokat, gazdag fotóanyaggal és kutatási eredményekkel várja a látogatókat. A kiállítás történelmi, földrajzi és művészeti fogódzókat kíván nyújtani a jelen helyzet megértéséhez. A budapesti Néprajzi Múzeum a vándorló és talált tárgyakra fókuszál. Bemutatja a szerb?magyar határmezsgyén a migrációs hullám után talált tárgyakat, és felteszi a kérdést: mit üzen számunkra egy muszlim női kendő, egy fogkefe, egy SIM-kártyatartó, egy fél pár cipő vagy egy pillepalackból kialakított pohár? Ezek a tárgyak mindannyiunknak segítenek jobban megérteni egy 21. századi sorseseményt. Láthatóak lesznek a gyűjtés során készített fotók is, az Ethno Fiction program keretében pedig a szigetlakókkal közösen próbálják meg értelmezni a tárgyakba sűrített élethelyzeteket, személyes sorsokat.
A naponta jelentkező játékok is a fenti témákat járják körbe. A Passzázs Hungáriában történészek segítségével mindenki megvizsgálhatja, hogy a Kárpát-medencéből nézve az ő népe részt vett-e migrációs folyamatban az elmúlt 2000 évben, emellett az aktuális egyéni mobilitásokat is ábrázolják egy kollektív világtérképen. A nap műtárgya programban minden nap egy-egy bevándorló tárgyát és személyes története kerül reflektorfénybe. Emellett láthatók lesznek az Idegenek a kertemben című dokumentumfilm-gyűjtemény darabjai, a Világpark játszótéren pedig bevándorló vendégek saját népük jellegzetes szabadtéri játékaival invitálnak közös játékba minden érdeklődőt.
Határaink címmel ruhadesign workshop lesz a Grey Box Projects csapatával augusztus 12-én, 13-án és 14-én, ahol egyéni és csoportos improvizációs gyakorlatok formájában saja?t testi-, lelki- e?s e?rzelmi határaikkal foglalkozhatnak az érdeklődők több mint százötven egyedi tervezésű ruha, jelmez és kiegészítő felhasználásával. Török DJ-k, az AYKU Duo az első németországi vendégmunkás generáció zenéiből válogatnak augusztus 13-án, a Sátor határok nélkül programhelyszín kerekasztal-beszélgetései pedig olyan témákkal foglalkoznak, mint az európai identitás változása vagy a migráció és a zene kapcsolata, de szó lesz a DiverCityről, a várost és a múzeumot összekötő nemzetközi múzeumpedagógiai kísérletről is.
A részletes program itt érhető el.
Fotók: Sziget fesztivál Facebook-oldala