Segítsd a rendőrök munkáját, verd össze magad!

Kultpol

Lengyelország történetének egyik legmeghatározóbb, és a lengyel állam létére máig kiható szerveződéséről, a Szolidaritás Független Szakszervezetről, azaz a Solidarność-ról összeállított tárlatot a Csongrád Megyei Levéltár, a Magyar-Lengyel Kulturális Közhasznú Egyesület és Csongrád Megye Önkormányzata szervezte.

Karol Biernacki, a megyei levéltár igazgatója a szeptember végéig látható tárlatról elmondta: a mintegy húsz tablóval és a tárlókkal azt akarták megmutatni, hogyan születik a szabadság. Azt bebizonyítani, hogy nem az utcán, a tüntetésekben, a sztrájkokban éled, hanem a fejekben. A tablók azokat az eseményeket mutatják be, melyek ezt a folyamatot elindították.

Néhány rész II. János Pál pápáról szól, aki 1979-ben először látogatott el Lengyelországba és varsói beszéde nyomán valami elindult a lengyel gondolkodásban. Egy évvel később elkezdődtek a sztrájkok, létrejött a Szolidaritás, Közép-Kelet Európa első szabad szakszervezete. De ez nem csak szakszervezet, hanem egy társadalmi mozgalom is volt, mely összefogta az embereket - hangsúlyozta Karol Biernacki. A szolidaritás eszméje egy lengyel sajátosság, egy "polonikum", melyből ma is meríteni kell - tette hozzá.

A Szolidaritás Független Szakszervezet lengyel szakszervezeti föderációt 1980 augusztusában alapították a gdański Lenin Hajógyárban. Első vezetője Lech Wałęsa volt. A munkásjogok védelmére létrehozott országos lengyel szakszervezet 1989-ig a legnagyobb tömegmozgalmi csoportot alkotta a fennálló szocialista rendszerrel szemben. A rendszerváltás után a Szolidaritás bázisán létrejött pártcsoportok szintén nagy szerepet játszottak a lengyel politikai életben.