A Palmachim nevű kibuc új parkjának építése közben, szeptember 13-án egy sziklának ütköző munkagép tárta föl a II. Ramszesz idejéből származó, azóta emberkéz nem bolygatta temetkezési barlangot, amelyről vasárnap számolt be az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA).
A sírban talált tárgyak a fáraó korából származnak, aki Kr. e. 1279 és 1213 között nemcsak Egyiptomban uralkodott, hanem Izrael földjén is, valamint a mai Libanon, Jordánia és részben Szíria is fennhatósága alá tartozott.
A régészek épen maradt kerámia- és bronzedényeket találtak ugyanúgy, ahogy Kr. e. a 13. században a sírba helyezték őket, ami
jelentős támpontot nyújt a késő bronzkori helyi temetkezési szokások megismeréséhez
az ásatásokat vezető régész, Eli Janai szerint.
Földi javakkal teli különféle amforákra és tálakra leltek, amelyek az egykor élt emberek hite szerint a halottakat szolgálják túlvilági életükben, ezért főzőedényeket és olajlámpásokat is adtak melléjük útravalónak. Apró cserepekben értékes egykori gyógyszerekkel is ellátták az elhunytakat, ezek a régészek szerint Türoszból, Szidónból és más, ma Libanonban található kikötőkből érkezhettek erre a vidékre, a mai Tel-Avivtól délre.
Az esetleges túlvilági harcra is felkészítették a távozót: bronz nyíl- és lándzsahegyeket is elhelyeztek a sírban. A négyzet alaprajzú sírkamrát a kőbe vésték, mennyezetét egy oszlop tartja.
A sírbarlangban talált holttestek állapota nem teszi lehetővé DNS-vizsgálatok végzését,
de tárgyaikból bizonyosan megállapítható, hogy élénk kereskedelmi kapcsolataik voltak a mai Ciprus, Libanon és Szíria térségével.
Néhány halottat a hátára fektettek, és úgy tűnik, néhányat elmozdítottak a későbbi temetkezések során. Ezért a szakemberek szerint több nemzedéken át használták a barlangot. Noha az emberek kilétét egyelőre homály fedi, az edényekben talált szerves anyagok vizsgálatával hamarosan fény derül arra, hogy mit szerettek enni, mivel táplálkoztak.
A barlang évezredekig megmenekült a sírrablóktól, de szeptember közepi megtalálása óta már tolvajok dézsmálták meg a benne lévő tárgyakat.
Az izraeli hatóságok nyomozást indítottak kézre kerítésükre, és már folyamatosan őrzik a helyet.
Nyitókép: AFP/Izraeli Régészeti Hatóság/Emil Aladjem