A tavalyi évhez hasonlóan a Nemzeti Művelődési Intézet idén is meghirdette a személyes részvételre épülő komplex közösségi programot, amelyre az idei évben még nagyobb számban jelentkeztek a települési közösségek. A résztvevők az ország legkülönbözőbb pontjairól érkeznek, kistelepülésektől a nagyobb városokig, és azt a tényt, hogy
a kultúra valóban közösségteremtő erő,
a jelenlévő csoportok már részvételükkel igazolják, hiszen a látogatók között népdalkörök, tánccsoportok, amatőr színjátszók, valamint a települési közösségi élet mozgatórugói, a helyi klubok és egyesületek szép számmal vannak jelen.
A program komplexitása a pandémiás időszak után a helyi közösségi élet újraindításához is nagyban hozzájárul: az online kapcsolattartás hosszú hónapjai után a helyi közösségek aktív tagjai egy napot újra együtt tölthetnek, de most nem adják, hanem kapják a kulturális élményt.
Elmondható, hogy élményekben valóban gazdag program várja a résztvevőket.
A buszos utazást közös éneklés és játékok színesítik, a megérkezést követően a látogatók minden helyszínen megtekintenek egy-egy előadó-művészeti produkciót, a körséta alkalmával megismerhetik a Hungarikum Liget és a Nemzeti Művelődési Intézet, vagy éppen a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola történetét és a hazai kulturális életben betöltött szerepét. Persze a programból a jó hangulatú közös ebéd sem hiányzik, sőt azok sem távoznak üres kézzel, akik valamilyen „vásárfiát” szeretnének emlékbe magukkal vinni, mivel a körsétán lehetőség van ajándéktárgyak és kiadványok vásárlására is.
A Közösségépítő Kultúránk eseménysorozat Lakiteleken június 9-től július 13-áig, Kápolnásnyéken június 28. és július 9. között valósul meg.
A 35 napos sorozat élményeiben naponta 420-800 fő, összesen közel húszezer közösségi szakember és érdeklődő osztozhat.
A programsorozat célja, hogy a résztvevők megtapasztalják a közművelődés és az előadó-művészeti tevékenységek kultúraközvetítő, közösségmegtartó erejét és jó gyakorlatait, valamint új helyszíneket ismerjenek meg.
A védettségi igazolvánnyal látogatható programsorozaton a jelentkezők például olyan előadásokat tekinthetnek meg Kápolnásnyéken, mint a Nemzeti Táncegyüttes lendületes és sokszínű produkciója, a Kárpátok visszhangja, vagy éppen a Balassi Táncegyüttes Ládafia előadása, amelyben nemcsak kinyílik a nagy meseláda, de képzeletbeli utazásra is készteti a nézőket. Lakiteleken többek között a Békéscsabai Jókai Színház előadásában megvalósuló Hajnalban, délben, este című olasz vígjáték, a Gózon Gyula Kamaraszínház Szerelem, óh előadása, valamint a Magyarkanizsai Udvari Kamaraszínház által színpadra vitt Tizennyolc című darab várja a nézőket, amely az I. világháború utolsó hónapjainak eseményeit dolgozta fel.
A hiánypótló programsorozat szervezője a Nemzeti Művelődési Intézet, az eseménysorozat megvalósításában a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola, a Népfőiskola Alapítvány és Lakitelek Község Önkormányzata vesz részt. A rendezvény fő támogatója az Emberi Erőforrások Minisztériuma Lázár Ervin Programja. Az előadások kiválasztásában a Déryné Program nyújt szakmai segítséget.
A program helyszínei:
Hungarikum Liget (Lakitelek), Nemzeti Művelődési Intézet (Lakitelek), Csajághy Laura Szabadtéri Színpad (Kápolnásnyék), Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola (Kápolnásnyék).
A Közösségépítő Kultúránk előadó-művészeti programsorozat részletes programját a Nemzeti Művelődési Intézet honlapján (www.nmi.hu) vagy a közösségeket hétről hétre megszólító JógyakorlatON webfelületen (https://www.jogyakorlaton.hu) tekinthetik meg.
Képek forrása: Nemzeti Művelődési Intézet