?Soha ennyien még nem látogatták meg a Zrínyi Napokat? ? fogalmazott Hóvári János, aki felidézte: a programokon részt vett Áder János magyar és Kolinda Grabar-Kitarovic horvát köztársasági elnök, rajtuk kívül pedig ?miniszterek és államtitkárok sora jelent meg a városban?.
A hagyományőrzők által kétszer bemutatott kitörést a helyszínen mintegy 10 ezer ember látta, a világhálón pedig több tízezren követték az eseményt. Hóvári János a legtöbb érdeklődőt vonzó esemény részleteiről azt mondta: Magyarország minden tájáról érkeztek hagyományőrző csapatok Szigetvárra, Kőszegtől Egerig. Volt, amikor táborukban mintegy 250-en voltak.
Moravetz Levente Zrínyi 1566 című rockmusicaljét szinte minden szigetvári és pécsi iskolás megnézte ? emelte ki, 11-én pedig a baranyai város szomszédságában található Turbékon több évtized után ismét tartottak búcsút, követve a 18. században elindult, de az 1970-es években elhalt hagyományt. Bábel Balázs kalocsai érsek több mint 500 embernek mutatott be szentmisét ? jegyezte meg Hóvári János.
A programsorozat célkitűzéseire térve azt mondta: az emlékév a Zrínyi-hagyomány megújításáról szól és erre ?a magyar nemzetnek szüksége van?. ?A magyarság helytállás, kitartás és hősiesség nélkül nem maradhat fenn. Zrínyi hős katonái ugyanazok az emberek, mint a pesti srácok 1956-ban? ? jelentette ki.
Hóvári János a szeptember 6-án Pécsett kezdődött négynapos nemzetközi történészkonferenciára utalva jelezte: az emlékév arra is lehetőséget adott, hogy a történészek új szempontok szerint nézzék Zrínyi Miklóst, a szigetvári ostromot, amelyekről számos könyv és kiadvány jelent meg. A pécsi tanácskozáson hét ország huszonhét tudósa vett részt, a konferencia anyagából olyan magyar és angol nyelvű kötet kiadását tervezik, amely a közvetkező évtizedekben a területtel foglalkozó kutatók alapvető kézikönyve lehet.
Áder János és Kolinda Grabar-Kitarovic szeptember 7-én a szigetvári várban új Zrínyi-szobrot avatott, a hadvezérről új képek és grafikák születtek, valamint új Zrínyi-oratórium is készült ? hívta fel a figyelmet Hóvári János.
Az eseményt övező médiaérdeklődésre térve közölte: több mint húsz külföldi ? köztük horvát és török ? tudósítói stáb érkezett Szigetvárra, és a programokba bekapcsolódott Szigetvár hét testvérvárosa is.
Forrás: MTI
Fotó: Csákvári Zsigmond