Sosem látott képek a modern fotózsurnalizmus atyjától

Kultpol

 

A Peter Fetterman Galéria által megszervezett Rarely/Unseen című kiállításon többek közt 35 olyan képet is bemutatnak majd, amelyet korábban nyomtatott formában még soha nem láthatott a nagyközönség; ezt a kollekciót Fetterman unszolására a fényképész még életében állította össze. A kiállításon a fotós életét bemutató, 2006-ban készített 'The Impassioned Eye' című dokumentumfilmet is vetítik majd.

 

A modern fotózsurnalizmus atyjaként is ismert Henri Cartier-Bresson (1908?2004) híres képein a múlt század nagyjai köszönnek vissza ránk a Curie házaspártól William Faulkneren, Collette-en, Mauriac-on, Sartre-on, Mattisse-on, Bonnard-n át Truman Capote-ig. Több mint hetven évig örökítette meg a soha vissza nem térő pillanatokat, arcokat, tájakat.

1908. augusztus 22-én született a franciaországi Chanteloupe-ban. Festészeti tanulmányokat folytatott, 1931-ben kezdett fotózni. 1937-től Jean Renoir filmrendező mellett volt asszisztens, majd fotóriporterként dolgozott. 1947-ben Robert Capával, Chim Seymourral és George Rodgerrel megalakították a Magnum fotóügynökséget, amely ma is meghatározó a világ sajtófotójában. Bejárta a világot, s így képei is szinte az egész világról hírt adnak. Fotósorozatot és filmet készített a lágerekből szabadulókról, részt vett VI. György koronázásán, Indiában fél nappal a végzetes merénylet előtt járt Gandhinál, Kínában pedig a polgárháború végét és Mao beiktatását fotózta végig.

A Los Angeles Art Show idei legfőbb újdonsága egyébként az a kiállításhoz kapcsolódó iPhone-alkalmazás (www.collectrium.com/iphone), amelynek segítségével a bemutatott tárgyak a látogatók okostelefonjain is megtekinthetők.