Súlyfeleslegünk helyett inkább a művészeteket fogyasszuk idén

Egyéb

Boldog új évet kívánunk egymásnak úton útfélen, de vajon hogyan lehetnénk valóban boldogabbak?

A szokásos újévi fogadalmak – cigarettáról vagy italról való leszokás, fogyókúra, maraton teljesítése – 90 százalékában bizony elbukunk. A korlátozó fogadkozások helyett ezért inkább ígérjünk meg magunknak olyan dolgokat, amelyek biztosan örömöt okoznak. Inspirációért pedig forduljunk a művészetekhez és a művészekhez!

Olvassunk többet és csatlakozzunk egy olvasókörhöz

A könyvek olvasása egyszerre szórakoztató és gazdagító: új ötleteket inspirálnak, miközben ismeretlen világokba engednek betekintést. Bőven van annyi könyv a világon, hogy mindenki megtalálja az ízlésének megfelelőt. Az irodalom már régóta alapanyagul szolgál a képzőművészeteknek is: a klasszikus mitológiát feldolgozó művek mindig is népszerűek voltak, de valószínűleg a preraffaeliták vinnék el az első helyet az irodalmi témák művészeti ábrázolásáért. Shakespeare, Dante, Keats és Tennyson csak néhány azon szerzők közül, akiknek történetét a festők romantikus, misztikus képeiken ábrázolták. Ha nincs ötletünk arra, hogy mivel kezdjük az olvasást, nyugodtan hagyjuk magunkat vezetni ezekkel a gyönyörű műalkotásokkal!

Bár jellemzően magányos tevékenység, sokunknak kell külső motiváció ahhoz, hogy többet olvassunk. Szerencsére ma már számtalan offline és online könyvklubhoz, olvasókörhöz csatlakozhatunk, amelyeken hasonló érdeklődésűekkel is megismerkedhetünk. Ne feledkezzünk meg az irodalmi estekről, könyvbemutatókról és podcastokról sem! 

Töltsünk több időt a természetben

Az év elején sokan elhatározzák, hogy több időt töltenek majd a szabadban, kiélvezve fizikai és mentális egészségükre gyakorolt előnyeit. Az impresszionisták ugyanezt tették művészetük fejlesztése érdekében. Bár már a korábbi tájfestők is kimerészkedtek a műtermeikből, általában csak vázlatokat készítettek. Ezzel szemben az impresszionisták egész festményeket alkottak meg elejétől a végéig a madarak és a fák között. Mivel plein air, azaz szabad levegőn festettek, és céljuk az adott pillanat művészi megragadása volt a folyamatosan változó fényviszonyok között, jóval kevesebb idejük maradt a színek kikeverésére, mintha műteremben dolgoztak volna. Ezért a korábbi módszerekhez képest sokkal gyorsabban és lazább ecsetkezeléssel festettek. 

Nem kell Monet-vá válnunk ahhoz, hogy élvezzük a természet áldásos hatásait. Egy vázlatfüzettel és ceruzával felszerelkezve mi is megörökíthetjük, amit látunk: fákat, virágokat, rovarokat, felhőket. A természetrajzolás csodálatos módja annak, hogy lazítsunk és oldjuk a stresszt. De ha teljesen antitalentumnak érezzük magunkat, ne erőltessük az alkotást, egyszerűen csak sétáljunk minél többet a szabadban és próbáljuk az impresszionisták szemüvegén keresztül megfigyelni a természet változatosságát!

Vezessünk naplót

A naplóvezetés több szempontból is jó ötlet. Az írás már önmagában is egy kreatív tevékenység, segít élesen tartani az elmét, ráadásul a napló segíthet a kusza gondolatok rendbetételében is. Leonardo da Vinci termékeny élete során számos jegyzetfüzetet töltött meg ötleteivel, megfigyeléseivel, felfedezéseivel, tudományos vizsgálataival és egyebekkel. A nagy reneszánsz művész hagyatékát több mint hétezer oldalnyi személyes jegyzet és illusztráció őrzi. A közismert legenda szerint Leonardo fordított tükörírással írt, hogy riválisai ne értsék meg feljegyzéseit.

A szenvedélyes és érzékeny mexikói művész, Frida Kahlo 1944 és 1954 között vezetett naplót – idén magyarul is megjelent –, amelyet műalkotásokkal, vázlatokkal, személyes töprengésekkel, álmokkal, versekkel töltött meg, de vannak benne feljegyzések a férjével, Diego Riverával való viharos kapcsolatáról, testi szenvedéseiről is.

Hozzájuk hasonlóan mi is vezethetünk a naplót bármilyen írásmóddal, bármilyen témában, amellyel nemcsak gondolatainkat dokumentálhatjuk, de művészi ambícióinkat is kiélhetjük benne.

Randizzunk egy múzeumban

Nincs annál inspirálóbb, mint megnézni azoknak a munkáit, akik hatással vannak a művészeti világra. A szokásos kávézós, kocsmás baráti találkozó helyett egy művészeti randevú izgalmas alternatíva lehet, főleg, ha közben új galériákat és múzeumokat keresünk fel. Érdemes havonta egy napot erre szánnunk, már csak azért is, mert a művészetfogyasztás bizonyítottan jó hatással van a mentális egészségünkre. A képzőművészeti tárlatokon való céltalan nézelődés oldja a stresszt, ha ezt mások társaságában tesszük, akkor a pozitív hatások még inkább összeadódnak.

Ha nem találunk a környezetünkben művészetre fogékony alanyokat, akár egyedül is részt vehetünk kurátori tárlatvezetéseken, közönségtalálkozókon. Ezt megtehetjük személyesen is, de az elmúlt néhány évben a pandémia hatására sok intézmény elkezdett virtuális túrákat kínálni, tartalmaik nagy részét online is elérhetővé tették. Így olyan külföldi múzeumokban is „barangolhatunk”, ahová egyébként esélyünk sem lenne eljutni. De szintén jó ötlet a helyi kézműves vagy művészeti vásárok látogatása, ezeken gyakran az alkotókkal is megismerkedhetünk.

Fedezzük fel a saját kreativitásunkat

Innen már csak egy lépés, hogy mi magunk is ecsetet, klaviatúrát vagy agyagot ragadjunk! Nem kell ahhoz profi művésznek lennünk, hogy az önkifejezés eszközeihez nyúljunk: festeni, írni, kerámiázni, főzni, varrni, énekelni, táncolni, ékszereket vagy virágcsokrot készíteni a magunk és a környezetünk örömére is lehet.

Ma már nagyon sok művészeti projekthez, workshophoz kapcsolódhatunk akár online is, így több területen is kipróbálhatjuk magunkat. Arra azért figyeljünk, hogy a tanulási folyamatot élvezzük, még akkor is, amikor hibázunk. A lényeg, hogy a kreatív tevékenységektől boldogabbnak érezzük magunkat. Boldog, művészetekben gazdag új évet kívánunk!

A cikk forrásai itt, itt, itt, itt, itt és itt olvashatóak.

Nyitókép (illusztráció): Shutterstock/Pressmaster