A tárlat Hemző Károly több száz fényképével, dokumentumok tucatjaival nemcsak életművét mutatja be, hanem az elmúlt hatvan évet is megidézi gazdag multimédiás, interaktív vetítésekkel. Szarka Klára fotótörténész, a kiállítás kurátora mondott beszédet a közel három hónapig megtekinthető tárlat kapcsán.
?Több mint 200 képet állítottunk ki a falakon, és még több százat vetítünk különböző formákban. Nyugodtan mondtatom, hogy a XX. század második felének egyik legkiemelkedőbb magyar fotográfusa volt. Remélem, hogy a határon túl élők is egyre jobban értékelni fogják.?
Hemző Károly pályáját sportfotósként kezdte a Honvéd Sportklubnál, ahol az Aranycsapat tagjairól és a magyar sport egyik aranykorának sok neves szereplőkéről készített lenyűgöző fényképeket.
A kiállítás megnyitóján ünnepélyesen elhelyezték Puskás Ferenc cipőjét a tárlat egyik fontos elemeként. Dr. Szabó Lajos, a Magyar Olimpia és Sportmúzeum igazgatója kiegészítette a kiállítást nemcsak képekkel, de számtalan értékes tárggyal is.
?Hemző Károlynak nem volt közvetlen köze a sporthoz, istenáldotta tehetség volt, hiszen egy jó sportfotósnak nem azt kell látnia ami a pályán van, hanem ami akkor lesz, amikor a kép exponál. Karcsi ilyen volt, előre látta mi fog történni, végig fotózhatta az 50-es évek legjobbjait, mindemellett a magyar sport fotográfia legjobbjaival dolgozhatott együtt.? ? fejtette ki dr. Szabó Lajos.
Fényképészi tevékenységének folytatásában, nemcsak sokoldalú alkotóként, hanem képszerkesztőként is irányt szabott a szakmának. Budapestet, több mint hatvan éven át fényképezte sajátos szemlélettel, munkáiban a Dunai-hidak, főként a Lánchíd, illetve a budai Vár kerül középpontba.
A fővárost környező vidékek közül a Dunakanyar és Szentendre volt Hemző fotóinak fókuszpontjában többnyire, de számos fotó készült a balatoni tájról, valamint Hortobágyról, Apajpusztáról és Bugacról.
Hivatalosan nem tanított a mester, mégis fotós generációkat nevelt föl. A kiállítás harmadik részében tanítványok, kortársak és a Hemző Károly Alapítvány által díjazott fotóriporterek vallanak a művészről.
Életművében, így a kiállításban is fő helyet foglalnak el a lovas képek. Az egyedi szemléletű alkotó, élete során többször is hangoztatta: ?az életemben és a sorsomban két főszereplő van: a ló és a nő?. Lovairól több kiállítást és könyvet is készített.
A tárlat befejezéseképpen munkásságának egyik, talán legizgalmasabb része jelenik meg, a gasztrofotózás. Ezeket a fotókat a társ és szerőtárs, Lajos Mari szakácskonyveiben adta közre: miközben nemzedékek tanultak főzni e könyvből, Hemző fotóit csodálhatták.
További információ:https://www.facebook.com/nemzetimuzeum/timeline
Fotó: Válogatás Hemző Károly munkáiból