Szabados Györgyre emlékeznek Nagymaroson

Program

Az idén Magyar Örökség díjban részesült Kossuth- és Liszt-díjas zeneszerzőről tavaly óta emlékeznek meg a településen, ahol utolsó évtizedeit töltötte.

Szabados György. Fotó: Fonó Budai Zeneház
Szabados György. Fotó: Fonó Budai Zeneház

Életének utolsó évtizedeiben Nagymaroson élt és alkotott Szabados György Kossuth- és Liszt-díjas zeneszerző, zongoraművész, a magyar szabadzenélés és a kortárs improvizatív zene úttörője, aki idén bekerült a Magyar Örökség pantheonjába. Zeneileg és szellemileg kiemelkedő életművét a Dunakanyarban fekvő város díszpolgári címmel ismerte el, lakóházát emléktáblával jelölte meg, és 2023-tól kezdődően évente ismétlődő programmal emlékezik az orvosként is ismert művészre.

Az augusztus 3-i esemény helyszíne a város kedvelt és ismert intézménye, a Sigil Galéria és Kávézó. Az este hat órakor kezdődő program külföldi vendége a Németországból érkező Rudolf Kraus, a The World of György Szabados nevű honlap elindítója és gazdája, aki zenével illusztrált előadásban mutatja be a páratlan gazdagságú online gyűjteményt. Szabados György és a keleti zenék kapcsolatáról a téma szakértője, Szabó Sándor gitárművész beszél zenei aláfestéssel (esraj és perzsa lant).

Az emléknap különleges epizódjaként a résztvevők a Duna-parti sétányon részesei lehetnek a Szabados-emlékkő avatásának Turi Gábor laudációjával, illetve Grencsó István szaxofonjátékával. A Sigilbe visszatérve szólózongora-bejátszás idézi meg Szabados muzsikáját, majd az emlékeste a mester előtt tisztelgő koncerttel, Grencsó (nádfúvósok), Dukay Barnabás (zongora) és Benkő Róbert (nagybőgő) közös improvizációjával zárul.