Tíz éve hunyt el Szabados György Kossuth-díjas zongoraművész és zeneszerző, a magyar improvizatív zene atyja és Európa-szerte elismert alakja. Emlékére június 11-én jazzestet rendeznek a Fonó Budai Zeneházban.

Szabados halála óta felnőtt egy új zenészgeneráció, amelynek tagjai már nem álltak vele közvetlen kapcsolatban, munkásságának hatása azonban egyértelműen kitapintható náluk. Geröly Tamás jazzdobos hívására tizenöt muzsikus emlékezik rá zenével a Fonó színpadán, azon a helyen, ahol Szabados György is számos alkalommal fellépett.

Az emlékesten közreműködik Ajtai Péter (bőgő), Ávéd János (szaxofon), Baranyi Bence (dobok), Berta Zalán (basszusgitár), Boldi Tamás (zongora), Cseke Dániel (szaxofon), Dóczi Bence (gitár), Gyárfás Attila (dobok), Hock Ernő (bőgő), Kováts Zoltán Sándor (bőgő), Kováts Gergő (szaxofon), Menyhért Márton (gitár), Miklós Szilveszter (dobok), Pozsár Máté (zongora) és Szelevényi Vito (trombita).

Szabados György 1939-ben született Budapesten. Rendkívüli zenei adottsága, rögtönző zongorajátéka, folytonos kifejező, komponáló kedve már kisgyermekkorában megmutatkozott. Zenei tanulmányait magánúton végezte, apja kívánságának eleget téve közben orvosi diplomát is szerzett. A jazzben találta meg azt a nyelvet, amellyel improvizatív képességeinek formát adhatott.

Zenéje rendkívül dinamikus, a hagyomány és a modernitás értelmében is európai és magyar zene, telve a spontaneitás frissességével és a szellem erejével. Alkotói felfogását a kompozíció és a szabad improvizáció harmóniájára alapozta. Nevéhez fűződik az 1964-es kiadású, B-A-C-H élmények címet viselő lemez, amely az első szabad zenei felvételnek számít hazánkban.

1975 és 1988 között a Kassák Klubban a Kortárs Zenei Műhely vezetője volt, 1983-ban megalakította a Magyar Királyi Udvari Zenekart, 1988-ban a Szabad Zene Nyilvánossága klubot. Művészetének elismeréséül 1972-ben elnyerte a San Sebastian-i fesztivál szabad zenei nagydíját, 1983-ban megkapta a Liszt Ferenc-díjat. 2000-ben a Magyar Művészetért díjat, 2001-ben a Szabó Gábor-életműdíjat, 2008-ban a Magyar Jazz Díjat, 2011-ben, halála előtt három hónappal pedig a Kossuth-díjat vehette át.

A belépés a megváltott belépőjegy mellett érvényes védettségi igazolvány felmutatásával lehetséges. A Fonó területén beltéren kötelező a maszkviselés, kivéve a vendéglátóegységet.

A nyitóképen Szabados György. Fotó: Grencsó István