A vasárnap befejeződött kutatás során a régészek egy török korban épült, nagy méretű, laposfenekű dereglyét vettek alaposan szemügyre. A roncs a Duna alacsony vízállásának köszönhetően nagyrészt szárazra került. Az úgynevezett szondázó ásatás során megtalálták a hajó part felőli végét és az oldalpalánk nagy részét is.
Nézze meg a feltárás képeit galériánkban!
Mivel a dereglyét telerakták kővel, a régészek szerint a vízi jármű szándékos elsüllyesztéséről lehet szó. Elképzelhető, hogy mólónak használták a kiöregedett járművet. A hajótesten számos javítás nyomát találták meg. A maradványokat a feltáró régészek eredeti helyükön geotextillel és homokzsákokkal stabilizálták.
A feltárás a legkorszerűbb eszközökkel folyt: háromdimenziós szkennerrel dokumentálták a feltárt maradványokat. A mérések alapján készül majd egy virtuális rekonstrukció is, hogy jobban megérthető legyen a mostanáig alig ismert késő-középkori vagy kora újkorinak becsült lelet háttere, illetve az akkori folyami hajózás és hajóépítészet helyzete.
Amint dr. Tóth J. Attila az MTI-vel közölte, a lelőhely további feltárása, kiemelése és múzeumi bemutatása pénzügyi okok miatt bizonytalan.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)