A dinoszauruszokat, amelyeket Kínában, az ősleleteiről híres Liaoning tartományban találtak, a londoni Természettudományi Múzeum közreműködésével hozták felszínre. Dinoszauruszt sokfélét találtak már világszerte, ám az 1996-ban, Kínában fellelt kisméretű lenyomatok azzal váltak világszenzációvá, hogy a törzsfejlődés hiányzó láncszemeit képviselik. A leletek ugyanis arra utalnak, hogy az apró termetű dinoszauruszok a madarak ősei voltak. Mi több, egyes feltételezések szerint a dinók egy részének toll borította a testét.
A Magyar Természettudományi Múzeumban szeptember 10-én nyíló "Tollas dinoszauruszok" című kiállítására most tizennégy megkövesedett maradvány érkezik a londoni múzeumból, hogy a kontinensen első ízben itt kerüljenek a nagyközönség elé. A ritka alkalom szerencsésen egybeesik a Természettudományi Múzeum új, reprezentatív csarnokának megnyitásával. Egyébként Magyarországról is előkerültek repülő hüllők 90 millió éves csontjai, köztük egy 30 cm-es, fog nélküli, de teljes állkapocs. Ezeket a magyar leleteket először láthatja a közönség a december végéig nyitva tartó kiállításon.
Ötzi, a jégember - illetve a különleges körülmények között, gondosan őrzött 5300 éves múmia élethű kópiája - Bolzanóból, a Dél-Tiroli Archeológiai Múzeumból érkezik a Budapesti Történeti Múzeumba a szeptember 24-én nyíló (és november 22-ig látogatható) kiállításra.
A természetes körülmények között mumifikálódott, legősibb európai emberre 1991-ben turisták akadtak rá az Alpokban, a dél-tiroli Ötz-völgyben. Az azóta sok tudományág képviselői által vizsgált bronzkori emberről készült kópiát együtt mutatják be a mellette talált értékes leletekkel, különféle rekonstrukciókkal, valamint az Ötzi korával megegyező, úgynevezett badeni kultúra emlékanyagával.
A számos európai fővárost megjárt kiállítás a Tirolban élt ősember életmódjáról, a teste, ruházata és munkaeszközei által megőrzött titkokról lebbenti fel a fátylat, s emellett megismerteti a látogatókat Bolzano város történetével, természeti és épített környezetének szépségeivel is.
MTI