Szászánida mellszobrot találtak Iránban

Kultpol

Az ősi Perzsia kulturális öröksége 
Vészhelyzeti akciócsoport védi a háborús zónák világörökségét

A szakértők az Iráni Kulturális Örökségi Hírügynökségnek elmondták, hogy a szoborra Bishapour erődjének restaurálása során a  várost két részre osztó Qanemieh-ből Kazerunba vezető útnál bukkantak.

"A különleges szobor egy emberi fejet ábrázol, melynek szakálla a szászánida ábrázolásokhoz hasonlít" - mondta el a projekt vezetője Mosayeb Amiri. "Az orra, a szemei és a homloka a Szászánida-korban élőkre emlékeztetnek" - jegyezte meg.

A kutató szerint a szobrász nem uralkodót, vagy a birodalom valamely vezetőjét ábrázolta. A fehér színű gipsz szobor korábban kettétörött az orránál. Az egyik fele jelenleg a bishapouri kincstárban található, és a szakértők a következő hetekben szeretnék majd tanulmányozni. Véleményük szerint a mellszobor nem egy egész alakos szobor töredéke, hanem csak díszítőelemként használhatták.

Forrás: iranian.ws

Bishapour romjai

A Shapour-fennsík és az itt található Bishapour új épületei a várost a Szászánida-dinasztia legszebb városává emelték. Az arab hódítás után a várost iszlám építészeti elemekkel díszítették. Bishapour történelmi városának romjait a Koohmareh hegység lejtőinél, Kazerun városától 23 kilométerre nyugatra találták meg.