Százéves lett a legidősebb magyar huszár

Kultpol


magyarhuszarokmultklorhu.jpg
 

Nagy Kálmán 1909. december 8-án Nyíregyházán született. Felsőfokú tanulmányait a Ludovika Akadémián végezte, ahol 1931-ben avatták huszárhadnaggyá. 1941-ben az I. lovasdandár élén a Körösmezőn és a Tatárhágón harcoló csapatokhoz osztották be. 1944 júniusától 1945 áprilisig már a hazai honvédelmi harcok részese volt a Kárpátok mentén. A B-listázás során a hadseregből eltávolították.

1948-ban önként jelentkezett, hogy eredeti hivatását folytathassa. Szolgálatát a Honvédelmi Minisztériumban őrnagyi rendfokozatban, hadtörténeti előadóként kezdte meg. Később a Zrínyi Miklós Katonai Akadémia hadtörténelem tanára, majd - már alezredesként - a hadtörténelmi tanszék helyettes vezetője lett. 1956-ban ő menekítette Mindszenty bíborost az Egyesült Államok Nagykövetségének budapesti épületébe.

A forradalom leverését követően ellenforradalmi cselekedeteiért első fokon tizenöt évre ítélték, amit másodfokon nyolc évre mérsékeltek. Az 1963-as amnesztia keretében szabadult. Ötvennégy évesen ismét új szakmát tanult, nyomdai korrektorként dolgozott és onnan ment nyugdíjba. 1990-ben rehabilitálták. A Zürichi Magyar Történelmi Egyesület örökös tagja, a Sárvári Huszár Múzeum Baráti Körének elnöke, a Magyar Huszár és Hagyományőrző Egyesület elnökségi tagja.

Munkásságát a honvédelmi miniszter a Honvédelemért Érdemérem I. fokozatával, míg lakóhelye Budakeszi, a díszpolgárság adományozásával ismerte el. "Egész életemet a haza iránti és az embertársaimhoz kapcsolódó szeretet határozta meg. Ezek olyan erős támaszt biztosítottak eddigi életem során, ami erőt és biztonságot adott, olyan nehéz helyzetekben is, amikor már minden kilátástalannak tűnhetett' ? mondta egy korábbi születésnapi megemlékezésen Nagy Kálmán.

"A mai kor embere ? főleg az ifjúság ? már csak könyvekből, képekből, a múzeumi tárgyak emlékezetéből alkothat fogalmat arról, hogy mi is volt a huszár, ki is volt a magyar huszár. Hiszen a ló kiszorult a napi életből, lovat keveset látni, legfeljebb a versenypályákon, bemutatókon, városnéző konflisok elé befogva. Pedig a ló az egyik leghűségesebb társa, harci bajtársa volt az embernek. Ezért szerez igazi örömet látnom, hogy még sem veszik el a ló emléke, szelleme az egyre növekvő számú hagyományőrző egyesületekben, huszárbandériumban jelen van. A magyar lovasélet, a magyar lovassport a nehézségek ellenére szépen fejlődik. Lelkes fiatalokkal, akik tele lelkesedéssel és ambícióval viszik tovább a magyar lószeretet hagyományait, a magyar lovassport sikereit. A nemzeti kultúra megtartása, továbbvitele mindig is a fiatalokon, a fiatalok nevelésén múlik". (Herencky Frigyes)

A Hadtörténeti Intézet és Múzeum és a Magyar Huszár és Lovas Hagyományőrző Társaság rendezésében ünnepélyes keretek között kerül sor Nagy Kálmán nyugállományú ezredes 1931-ben felavatott huszártiszt 100. születésnapi ünnepségére. Az ünnepeltet Bali József, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikai szakállamtitkára köszönti. Nagy Kálmán ny. ezredes életútját Fodor Lajos ny. vezérezredes, a Magyar Huszár és Lovas Hagyományőrző Társaság elnöke ismerteti. Pohárköszöntőt mond: dr. Holló József Ferenc ny. altábornagy a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és  Múzeum főigazgatója.  

Ideje: 2009. december 11. (péntek) 14 óra
Helye: Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum, 1014 Budapest, Kapisztrán tér 2-4. Díszterem