Szegedre érkezett az Angyali üdvözlet

Egyéb

A képről a kicsomagolását követően Szabó Tamás, a Móra Ferenc Múzeum művészeti vezetője elmondta: a festményen az angyali üdvözletnek az a pillanata látható, amikor Isten hírnöke, Gábriel arkangyal a szűziesség jelképével, a liliomággal megjelenik. A művészettörténetben ez Mária szeplőtelen fogantatását jelenti.

Gyönyörűen, meghitten, visszafogottan ábrázolja a művész a jelenetet,  a misztikus egyesülés különleges pillanatát láthatjuk - hangsúlyozta Szabó Tamás.

A szakember szerint nem véletlen, hogy a kép rendkívüli érdeklődést váltott ki a nemzetközi művészettörténészek körében. Alkotója elsőrangú módon alkalmazta a festészeti fogásokat, részleteiben is tökéletes a munka: az árnyékok, a csúcsfények, a finom plaszticitás mellett a misztikus egyesülés harmóniája nem csak látható, szinte érezhető is - fejtette ki Szabó Tamás, hozzátéve, hogy ilyen érdeklődést, mióta a pályán van, azaz 28 éve nem tapasztalt egy hirtelen felbukkanó kép iránt.

A kép eredete azonban még mindig nem tisztázott. A szakember elmondta: bízik benne, hogy Giorgio Vasari neve hamarosan megerősítést nyer. Erre a feladatra Monica Biettit, a Firenzei Medici kápolnák igazgatóját kérték fel, aki elvállalta, hogy megállapítja a kép szerzőjének kilétét. Ez várhatóan augusztusra megtörténik, és a szeptemberi katalógusban már látható lesz az alkotás. A képet addig először a Múzeumok éjszakáján láthatta a közönség, majd az ősszel nyíló Biblia-kiállítás egyik igen jeles alkotása lesz.

Ha a szakértői vélekedések teljes mértékben bebizonyosodnak, és tényleg Vasari a szerző, az 1925-ben hagyatékként a szegedi múzeum tulajdonába került táblakép a második Vasari-mű, amelyet magyarországi közgyűjteményben, magyar földön őriznek - hangsúlyozta a szakember.

(Múlt-kor/MTI)