Szélmalommal "harcolnak" Hódmező­vásárhelyen

Kultpol


papi-malom.jpg
A vásárhelyi Papi-féle malom

A Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ több mint 3 millió forintot nyert a kulturális tárca pályázatán erre a célra - mondta dr. Nagy Imre, az intézmény igazgatója. Ezt az összeget a kulturális központnak még ki kell majd egészítenie, de a munka végeztével az ország első működőképes állapotba visszaállított malma lesz a vásárhelyi, amelyben ismét lehet őrölni. A beruházást követő ünnepségen a tervek szerint a Papi-szélmalomban őrölt lisztből készítenek majd pogácsát.

 
Az ünnepségig azonban még számtalan problémát kell megoldaniuk a szakembereknek. Az egyik legnehezebb faladat a monumentális tetőszerkezet felemelése lesz. Minden bizonnyal egy speciális daruval tudják csak megmozdítani a fazsindelyes fedést.
 
Ozsváth Gábor néprajzkutató, a beruházás koordinátora komoly kutatómunkát folytatott a pályázat beadása előtt. A Nemzetközi Malomkutatói Társaság tagjaként részt vett a szervezet hollandiai konferenciáján, ahol a Papi-féle szélmalom történetéről adott elő. A vásárhelyi néprajzos a Hágai Egyetem szakembereivel is megvitatta, hogy milyen technikai módszerekkel érdemes lebonyolítani a malom megújítását. Az már most bizonyos, hogy a faanyagot Erdélyből kell majd hozni.
 
A Papi-féle szélmalom Hódmezővásárhely főteréről 12 kilométerre található. A patinás műemlék 1856-ban épült. A Papi család egészen az 1940-es évekig működtette a malmot. A kis dombra épült csonkakúp alakú építmény külső átmérője közel 10 méter, falmagassága pedig több mint 10 méter.