Jelenleg egy hatszemélyes formációt alkottok és tiszteletbeli tagjaitok is vannak. Hogyan találtatok egymásra?
A HungaRiddim megalakulásának története 2011-re nyúlik vissza, akkor még három főből állt a zenekar. Közben ez utcazenész formációvá alakult. Egy házibuliban fogant meg az ötlet, hogy menjünk le a Széchenyire utcazenélni. Az utcák mellett kis klubbokban, éttermekben is felléptünk. Ez után kaptunk egy felkérést az egri Gárdonyi Géza Színháztól, hogy vegyünk részt a 2012-es március 15-ei műsorban három dallal. Az volt a feladat, hogy az ünneppel kapcsolatosak legyenek, de a saját arculatunkra formáljuk őket. Írtunk is három számot, az akkor még Föl föl vitézeket, a Kossuth Lajos regimentjét, és átdolgoztuk az Ördög útját, amelyet még a mai napig is játszunk. Majd 2013-ban csatlakozott a bassz és a freestyle is a stílusunkhoz. Azóta egy zeneileg jól összeszokott bandává értünk és rengeteg dalötletünk született az elmúlt időszakban.
Milyen tapasztalatokkal gazdagodtatok az utcazenélés során? Jó élményként gondoltok vissza rá, vagy azért nehézségekbe is ütköztetek?
Rengeteg hálás kritikát kaptunk, sokan leültek körénk és még táncházak is alakultak. Szerettük, mert nem volt semmi konkrét elvárás vagy megfeszített tempó, csak kimentünk, és hagytuk, hogy az energiáink szétáradjanak. Úgy tapasztaltuk, hogy elég sok mindenkit elért, amit csináltunk. Például volt olyan is, hogy egy két-három éves kisgyermeket ráültettünk a cajonra ütögetni, és ezt követően egy év múlva írt nekünk az anyukája, hogy azóta is, ha meglát egy kartondobozt, akkor ráül és üti az oldalát. Nagyon sok szeretetet kaptunk és jó tapasztalataink vannak. Negatív tapasztalatnak talán egy dolgot lehet kiemelni: kevesebb az időnk és ritkábban tudunk önfeledt utcazenélésbe kezdeni. Később a saját műsorunk is elkezdett alakulgatni, már saját dalokkal. Egyre több felkérést kaptunk, a színpadokra is. A személyesség és az interaktivitás megmaradt, de a repertoárt átdolgoztuk színpadi formára. Úgy gondoljuk, hogy a mai napig őszinte műsorokat tudunk a színpadra vinni. Amit játszunk, az belőlünk jön, és főleg improvizációkból tevődik össze. A számunkra legkedvesebb és a legtöbbet jelentő dallamokat tesszük a műsorba. Az elmúlt évben 4 tehetségkutatón vettünk részt nagyon szép eredménnyel, most már arra kell koncentrálnia a csapatnak, hogy az új helyzetben gyorsan, jól tudjon alkalmazkodni a felgyorsultsághoz és zeneileg, emberileg helyesen ítélje meg magát a továbbiakban is. Dalainkban a lelkünk, az aktuális fejlettségünk tükröződése hallható, látható. Nagyon örülünk annak, hogy minden csatornán elérhetőek vagyunk: youtube, spotify, facebook, google play, deezer, és persze a saját honlapunk is alakul: www.hungariddim.hu
Négy alkalommal is eljutottunk Lengyelországba, a Krosno-i kirándulásunkról egy jó kis videó is készült. A koncertek mellett utcazenéltünk is, Krosnóban ez hagyomány.
Elég sokszínű zenei világot tártok a közönség elé. Hogyan tudnád körülírni, milyen műfaj is az, amit játszotok?
A világzenén belül megtalálhatunk benne reggae, ska, pop-rock, dubstep, folk és rap elemeket, de a freestyleból is merítünk. Szóval valóban egy eléggé kevert műfajról van szó. Mi úgy találjuk meg magunkat a zenében, hogy közben új elemeket, stílusokat viszünk bele.
Milyen hangszereket kombináltok?
Furulyák, népi furulyák, kaval, hegedű, klarinét, konga, szaxofon, cajon, gitár, basszusgitár, többszólamú ének és freestyle.
A Cseh Tamás Program díjazottai vagytok. Mit jelent számotokra ez a lehetőség?
A Cseh Tamás Programnak rengeteg mindent köszönhetünk. Két alprogramban pályáztunk sikeresen, emellett másik kettőben is részt vettünk. Stúdiófelvétel és klipkészítés kategóriában nyertünk. Ez olyan teret ad számunkra, ami megadja azt a lehetőséget, hogy nem a stúdióidőt és a pénztárcánkat kell nézni, hanem meg tudjuk csinálni belőle azt az egész dalarzenált, amit elképzeltünk az első lemezre. Úgy tudjuk felvinni, ahogy megálmodtuk, van rá idő és keret, így lehetőséget kaptunk arra, hogy a legjobbat hozzuk ki belőle. A promótálásban is nagyon sokat segítenek nekünk. Azt látjuk, a mai klipekből kezd kiveszni a fantázia. Mi egy átgondolt klipet szeretnénk, ami modern és szakmailag is letesz valamit az asztalra. A program elképesztően nagy biztonsági hálót ad nekünk. Emellett az előzenekari kategóriában is sikeresen tudtunk pályázni, most az Ocho Machoval koncertezünk. A hétvégén indult el a közös sorozatunk első része Gödöllőn, aztán Székesfehérvárra, Budapestre, Sopronba és Győrbe is ellátogatunk. Az állomáshelyek folyamatos egyeztetés alatt állnak, így be tudunk tekinteni a zenekar országjáró körútjába.
Milyen a kapcsolatotok a mentorotokkal?
Temesi Berci a mentorunk, aki a stúdiózásban is végig segít bennünket. Abszolút felnézünk a munkásságára, arra, amit ő véghezvitt Magyarországon. Tapasztalt, objektív rálátása van mindenre, szélesíti a látókörünket és emberileg is jó kapcsolatunk van vele. A Cseh Tamás Programnak hála profikkal fogunk együtt dolgozni, ami egy komoly tanulóidőszakot jelent számunkra. És reméljük, hogy egyszer majd ugyanígy mi is át tudjuk adni másoknak a tudásunkat.