A megszólalók mindegyike egy Szentendréhez fűződő, személyes élményéről mesélt. Für Anikó ? aki az idei Teátrum arca ? elmondta: gyerekkora óta kötődik a városhoz. ?Szentendrén lenni jó, ott lakni kiváltság? ? fejtette ki, ezért is örül, hogy a nyári kulturális élet kiemelkedő pontjának ad otthont a város. Az új logón kívül változás, hogy a rendezvénynek idéntől házigazdája is lesz, aki ebben az évben Für Anikó. A színművész a piros madárlogóra utalva viccesen megjegyezte: ?megtisztelő, hogy az első címerállata én lehetek ennek a rendezvénynek?. Már színművészeti egyetemista korában játszott Szentendrén, majd az Örkény István Színházzal is. A főteret csodálatos díszletnek tartja, örül, hogy ismét ez a fő színtér. Hangsúlyozta: nagyon várja már, hogy elkezdődjenek a programok, melyek keretében Kitalált világ címmel önálló zenés estet ad majd..
Novák Eszter rendező is személyes vallomással indított, hasonló érzelmek fűzik Szentendréhez, mint Für Anikót, ám kiemelte: Szentendre a fiatal szerelmek helyszíne is. Azért is tartja fontosnak a városban rejlő romantikus erőteret, mert idén szerelmes darabot visz csapatával az eseményre. Szép Ernő Vőlegény című, három felvonásos vígjátékára mestermunkaként gondol. Megjegyezte: a Vőlegény férfi főszerepe a magyar színpadi karakterek csúcsa. Úgy véli, a darab prózai operának fogható fel, így, bizonyos értelemben, nem csak egy operabemutató lesz az idei programban. Büszke arra, hogy ezt a darabot viheti az Orlai Produkciós Iroda oltalma alatt Szentendrére.
Novák Eszter mellett a Vőlegény két főszereplője, Kovács Patrícia és Szabó Kimmel Tamás is jelen volt a sajtótájékoztatón. Kovács Patrícia, mint mondta, hat évvel ezelőtt már játszotta a darabot Miskolcon, de úgy érzi, néhány dologgal adós maradt. Ezeket szeretné pótolni az idei premieren. Szabó Kimmel Tamás, bár a nyári színházra a színészekre háruló nehezebb körülmények miatt vegyes érzelmekkel gondol, mégis nagy várakozással tekint a Vőlegényre. Kiemelte: mennyire örül, hogy ismét Novák Eszterrel dolgozhat, aki osztályfőnöke volt az egyetemi évek alatt, és azt, hogy az Orlai Produkciós Iroda támogatásával ismét ?jó kezekben van?.
A sajtótájékoztatón Orlai Tibor, az Orlai Produkciós Iroda vezetője is felszólalt. Elmondta, hogy mennyire fontos számára az előadók és a szervezők közötti jó viszony, melynek mintapéldája a szentendrei programsorozat. A Teátrum programjából egy másik premiert is kiemelt: Lengyel Nagy Anna újságíró 40 éven át gyűjtötte hétköznapi emberek történeteit, és a több mint ezer történetből számtalan olyan van, amely alkalmas arra, hogy színpadon bemutassák. Ez adott ötletet nem csupán egy darab bemutatásához, hanem egy színházi sorozat beindításához is. Így kerülnek színre az idei Teátrumon az Élet.történetek.hu sorozat nyitóelőadásaként Egri Márta és Egri Kati előadásában az Levél apámhoz és az Özvegyek című darabok.
Orlai Tibor felhívta a figyelmet arra, hogy az idei Teátrum jobban nyit a fiatalok felé is, hiszen a FRISS című programsorozat fiatal művészek számára ad lehetőséget a bemutatkozásra. A szervezők bíznak benne, hogy a programok a középiskolás és a főiskolás generációt is képesek lesznek megszólítani. Ezért is döntöttek úgy, hogy a FRISS-rendezvények árait az diákpénztárcákhoz szabják. Az előadások között egyebek mellett szerepel a kaposvári egyetemisták elhíresült vizsgadarabja, a Rómeó és Júlia, illetve a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak Schiller-adaptációja, a Fondor és Szerelem.
A szervezők a gyerekekre is gondoltak a programok összeállításánál. Több bábelőadás mellett (Hős Miklós, Nyáry Bábszínház, Az Aranyecset) gyerekkoncert is lesz (Bogárbál).
Dr. Vadász Dénes, a Co-Opera igazgatója az idei Szentendrei Teátrum és Nyár legnagyobb szenzációjaként beharangozott Rossini-mű, A sevillai borbély előadásáról beszélt. Örömmel jelentette be: van rá lehetőség, hogy egy budapesti néző délutáni hajójárattal elmenjen az előadásra, majd hazafelé szintén hajóúton jusson el a fővárosba. Rátérve a Rossini-műre elmondta: 25 évvel ezelőtt már bemutatták a darabot, a 2017-es produkció azonban jubileumi megújulás lesz. Ahogy huszonöt évvel ezelőtt, úgy idén is Kerényi Miklós Gábor rendezi az előadást, és a díszletterv is hasonló lesz Székely László jóvoltából. A darab így bizonyos elemeiben emlékeztetni fog a ?92-es, legendássá vált előadására, Rátkay Tamás új jelmeztervei révén azonban ízig-vérig jelenkori látványvilágban lesz része a nézőknek, melyet a színészi játékkal is szeretnének hangsúlyozni. Dr. Vadász Dénes kiemelte a parádés szereposztást és az Operett Színház kórusának és zenekarának közreműködését. Mint elmondta: eleinte egy-két ember bevonásával tervezték a produkciót, ám hamar kinőtte magát: A sevillai borbély ?operakalandból? már a szervezési időszak alatt komoly vállalkozássá nőtte ki magát.
Szentendre és a Teátrum csak az előadás nyitóállomása lesz, a produkció ezután indul ország körüli útjára: Győr, Szeged, Szombathely, Kecskemét, Erkel Színház, Operett Színház, csak néhány olyan helyszín, ahol az érdeklődők megtekinthetik a darabot. Ezért is jött létre a Co-Opera vállalkozása: az idei bemutatóval hagyományt kívánnak teremteni, hogy minden évben egy Szentendréről induló, hasonló előadás-sorozat jöhessen létre.
A Szentendrei Teátrum és Nyár 2017 című rendezvénnyel kapcsolatos részletek a www.szentendreiteatrum.hu oldalon találhatók meg.
Zila Teodóra
Fotó: Csákvári Zsigmond