Szigetvár kincse: Zrínyi Miklós

Egyéb

Dr. Hóvári János volt nagykövet, a ?Zrínyi Miklós ? Szigetvár 1566? Emlékév elnöke beszédében elmondta: ?az elmúlt napok arról szóltak, hogy van erős szigetvári szellemiség, és hogy a szigetvári múlt nem csupán egy kisváros emlékvilága, hanem a magyar nemzettudat talpköve?. Szigetvár hívószó, amely példa volt a múltban és annak kell lennie a jelenben is ? tette hozzá. ?Tavaly megkezdtük a 21. századi nemzeti emlékezetpolitika szigetvári megalapozását, többek között Zrínyi Miklós alakjának szoborba öntésével. A városban mindenki megértette, hogy Szigetvárnak egyetlen kincse van: a Zrínyi-hagyomány. Ám ezzel tudni kell élni, és a szigetváriak éltek is vele. Egy új Szigetvár építése indult el, az építkezés azonban nem elsősorban tárgyi, inkább szellemi és hitbeli. A hit pedig a jövőt építi? ? hangsúlyozta az emlékév elnöke.

Hóvári János Az MTI kérdésére közölte: a szeptember 7. és 10. között zajlott szigetvári rendezvénysorozaton becslése szerint 20-30 ezer ember vett részt. A leglátványosabb, a hadvezér Zrínyi Miklós és csapatának kitörését felidéző eseményt ? több mint kétszáz hagyományőrző részvételével ? öt-hatezren nézték meg.

Dr. Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség társadalmi és örökségvédelmi ügyekért, valamint kiemelt kulturális beruházásokért felelős helyettes államtitkára úgy vélekedett: a történelem ? akárcsak Zrínyi Miklós korában ? napjainkban is választás elé állítja a magyarságot. A sürgető lelki, szellemi és morális megújuláshoz Szent István, Szent László, Dobó István, a Zrínyiek, a Rákócziak, Kossuth Lajos és dicső forradalmaink hősei adtak és adnak a mai napig szellemi és lelki útravalót.

Az államtitkár Zrínyi Miklós korát, a magyar történelem egyik leghősiesebb csatáját felidézve hangsúlyozta: a Szigetvárt a török csapatoktól védő várkapitány ?mindvégig tudta (?), hogy a város nemcsak a magyar állam, hanem az egyetemes keresztény kultúra végvára is?.

Kifejtette, hogy Zrínyi Miklós a nemzethez való hűségét, a harcokban megmutatkozó állhatatosságát, illetve a magyar és a keresztény kultúra védelmét jelentő szolgálatát mártírhaláláig megtartotta, és ezzel máig ható nyomot hagyott a magyarság és a közép-európai nemzetek emlékezetében.

_d0a6644__copy__600x400.png
Dr. Hóvári János elhelyezi az emlékezés koszorúját a várban lévő Zrínyi-szobornál

Felelevenítette, hogy a magyar kormány tavaly a csata 450. évfordulóját Zrínyi-emlékévvé nyilvánította, a szigetvári várat nemzeti emlékhellyé avatta, annak rekonstrukciójához pedig 580 millió forintos támogatást nyújtott.

Latorcai Csaba kitért arra is, hogy a magyar kormány a nyáron 145 millió forintos forrást biztosított a szigetvár-turbéki szőlőhegyen megtalált Szulejmán-sírkomplexum régészeti feltárásának folytatásához.

Forrás: Kultúra.hu/MTI

Fotó: Csákvári Zsigmond