A ?Zrínyi Miklós?Szigetvár 1566? Emlékév részleteiről tartott sajtótájékoztatót a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. június 16-án. Az eseményen kiderült: már kaphatóak a jegyek a Zrínyi 1566 című rock-musical előadásaira, elkészült az emlékév hivatalos weboldala, valamint a Múlt-kor történelmi magazin különszáma, amelyek szintén a 450 éve történt eseményekről árulnak el érdekes információkat a laikus érdeklődőknek és a szakembereknek egyaránt.
A rendezvénynek a Magyar Nemzeti Múzeum adott otthont, ahol a múzeum igazgatója, Csorba László köszöntötte a vendégeket, kiemelve: a Magyar Nemzeti Múzeum méltó helyszín a múlt felelevenítésére, hiszen itt ülésezett az országgyűlés, és számos történet fűződik falaihoz. Megjegyezte azonban: sosem a falakban van a vár ereje, hanem a várvédők lelkesedésében, és ez igaz Szigetvárra is. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a történelem bennünk él, ám a tények mellett fontos a humanista kézfogás, a megbocsátás is, csak így tudjuk a teljes tradíciót megtartani.
Szavaival egyetértett Dr. Hóvári János, a ?Zrínyi Miklós?Szigetvár 1566? Emlékév Emlékbizottságának elnöke is, aki kiemelte: az emlékév szól a horvát?magyar sorsközösségről és a magyar?török kapcsolatokról is, hiszen az ünnepnek a megbékélés is része.
Hogy miért is van szükség emlékévre? ? tette fel a kérdést Dr. Hóvári János, válaszában pedig arról beszélt, hogy ami 1566-ban Szigetváron történt, az a magyar nemzet egyik talpköve. ?Zrínyi Miklós dédunokája olyan eposzt írt, amely kitörölhetetlenné tette a magyar emlékezetből az eseményt, és amikor a reformkor költői megfogalmazták, mi is a magyarság, akkor erre alapoztak? ? emelte ki, hozzátéve: aki nem ismeri Szigetvár történetét, nem értheti a Szózatot, a Himnuszt sem. Ezért fontos, hogy az ország figyelme idén Szigetvárra terelődik; az emlékbizottság pedig arra törekszik, hogy Szigetvár olyan emlékhely lehessen, mint Európa számára Trója.
Az elnök emlékeztetett arra, hogy az emlékév kapcsán számos könyvet jelentetnek meg, köztük olyanokat, amelyek évek óta a fiókokban lapulnak. Így vehetik kezükbe az érdeklődők a Múlt-kor történelmi magazin különszámát, amely Szigetvár történetéről mesél kevésbé ismert részleteket. Emellett a Magyar Naplóval közösen vers- és novellapályázatot írtak ki Szigetvárról és Zrínyi Miklósról, valamint készülnek festmények, szobrok is. Így hazánk költőinek, zeneszerzőinek, grafikusainak köszönhetően 1566 sorsdöntő esztendejének hagyománya új formában élhet tovább.
Dr. Hóvári János a programok kapcsán megjegyezte: a központi nap a szeptember 7-e. lesz, hiszen ez az a nap, amikor hajnali 1-2 óra között elhunyt Szulejmán szultán, és ugyanakkor reggel volt az a heroikus kitörés is a várból, amely során Zrínyi és társai hősi halált haltak. A megemlékezések azonban már szeptember 5-én és 6-án megkezdődnek a Zrínyi 1566 rockmusical bemutatásával. Konferencia is lesz szeptember 6-án, este pedig szentmisével emlékeznek az elesettekre. Áder János köztársasági elnök meghívására szeptember 7-én elnöki találkozó lesz, amikor a horvát és a török elnök érkezik majd Szigetvárra. Ezt követően, szeptember 8-án török nap lesz, a város három színpadán előadásokat tartanak a magyarországi hagyományőrzők bevonásával, míg szeptember 9-én horvát nap lesz, 10-én és 11-én, hétvégén pedig várják a magyar családokat is a programokra, amelyekről részletesen tájékozódhat mindenki az emlékév június 16-án indult weboldalán.
Fodor Pál, a Magyar Tudományos Akadémia főigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy az emlékév kapcsán először fontos volt kideríteni, mikor is történtek az események. Az interneten számos téves évszám szerepel erről, ám a kutatások szerint a szultán halálának és a kirohanásnak a pontos időpontja szeptember 7-e. A történész megjegyezte: a szigetvári esemény nemzetközi horderejű volt, hiszen a nagy iszlám előretörés ellen harcolt akkor a kereszténység. Ezért az ünnepség keretében rendezett konferenciával is az a céljuk, hogy nemzetközi kontextusban tárgyalják a szigetvári történéseket. A konferencia anyagából jövőre megjelentetnek majd ? több nyelven ? egy kötet is, amelyről azt remélik, hogy kézikönyvvé válhat a világ egyetemein.
Fodor Pál a további publikációkról megjegyezte: Zrínyi Miklósról nem volt eddig korszerű életrajzunk, de e hónap végére már megjelenik egy Varga Szabolcs tollából, amelynek készül angol fordítása is, így a konferencián már a külföldi előadók és vendégek is kézbe vehetik majd a hadvezér életéről szóló művet. Emellett a turbéki kegytemplom történetét is megírják, valamint az 1555-ös ostromot is, ahol Szigetvár kiállta a harcokat. A győzelemnek akkor olyan hordereje volt, mint az egri védelemnek, mégis mindenki elfelejtette. Most ez is felidéződhet a könyvnek hála.
Tiffán Zsolt országgyűlési képviselő arról beszélt, hogy Baranya megyének és Szigetvárnak ápolnia kell a hagyományokat, hiszen itt sok olyan esemény volt, amely gazdagította a magyar történelmet és múltat. A déli vármegye pedig nemcsak gazdag történelmi hagyománnyal, de gazdag kulturális adottságokkal is rendelkezik, mindennek pedig szerves része Szigetvár.
Vass Péter, Szigetvár polgármestere kiemelte: 183 éve ünneplik Zrínyi Miklós tettét Szigetváron. Idén pedig még több és színesebb rendezvényre számíthatnak a helybéliek és a vendégek, hiszen több mint 400 millió forintot fordítottak az emlékév programjaira. Emellett a vár felújítása is biztosított, így ezek a munkálatok is elkezdődnek az idén. A programok célja, hogy a világsajtóban is megjelenjen Szigetvár, amelynek történelme nemzetközi jelentőségű. A város ? amely mindent Zrínyi Miklósnak köszönhet ? ebben az évben ünnepli 50. születésnapját.
A Zrínyi Napok keretében ismét bemutatják a Zrínyi 1566 rockmusicalt. Az előadásban Zrínyi Miklóst a Jászai Mari-díjas Sasvári Sándor alakítja, de láthatjuk a színpadon többek között Szomor Györgyöt, Beleznay Endrét, Dévényi Ildikót és Vermes Tímeát is. Moravetz Levente, a rockmusical rendezője elmondta: 2009-ben mutatták be a darabot, és az az álmuk, hogy amikor már egyikőjük sem lesz, a darab akkor is tovább éljen, és látható legyen a produkció minden évben Szigetváron, mint egy élő szobor. A darabot a szeptemberi ünnepsorozat során a diákok 1566 forintos jegyárral tekinthetik majd meg. A rendező kiemelte: egészen különleges élmény megnézni a darabot a vár tövében, pontosan ott, ahol 450 éve hősi halált haltak értünk a várvédők.
Készítette: Wéber Anikó
Fotó: Csákvári Zsigmond