Színes programokkal vár a Koreai Kulturális Fesztivál Budapesten

Egyéb

A koreai kulturális örökség sokszínűségét mutatja be a szeptember 8-án kezdődő Koreai Kulturális Fesztivál Budapesten.

A csaknem egy hónapon át tartó eseményen a szervezők 4 helyszínen 12 programmal és élő közvetítésekkel várják az ázsiai kultúra iránt érdeklődő közönséget.

A fesztivál koncertsorozatának eseményein a hagyományos koreai zene, a kugak (gugak) számos különböző arcát mutatja be a K-kugak kezdeteitől napjainkig. A Magyar Zene Házában koncertezik a hagyományos koreai pengetős citerán (geomungo) játszó Ho Jun Dzsong vezetésével a Black String. Fellép a Kjonggi tartománybeli népdalokat megszólaltató Ri Hi Mun által fémjelzett NAL projekt, és bemutatkozik a tradicionális koreai hangszerek hangját a kortárs zene nyelvén megszólaltató Pak Dzsi Ha.

A Nemzeti Kugak Központ világkörüli turnéja egyik európai állomásaként lép fel az Erkel Színházban. Elődásukban a Csongmjo Dzserjak szólal meg, amely a Csongmjo konfuciánus szentélyben a királyi ősök rituális zenéje. A Csongmjo Dzserjak 2001-ben felkerült a szellemi kulturális örökség UNESCO-listájára is. A magyarországi 90 perces előadásban 54 zenész és 18 táncos vesz részt.

A koreai zenetörténettel és hangszerekkel kapcsolatos különféle workshopok és szimpóziumok is várják az érdeklődőket a Koreai Kulturális Központban és a Hagyományok Házában. A 2004-ben alapított Dzsintu Nemzeti Kugak Központ szakemberei elkalauzolják a résztvevőket a hagyományos koreai zenét és táncot magába foglaló K-kugak világába.

A fesztivál részeként rendezik meg a Koreai Kulturális Központban a Koreai Filmhetet, amelyen ezúttal két olyan filmet is láthat a közönség, amelyek középpontjában a koreai zene és tánc áll.

Dzsong Kvan szerzetesnő az egészségmegőrzésről, az élet tiszteletéről, valamint a fenntarthatóság elgondolásain nyugvó koreai templomi konyha lényegéről mesél majd a közönségnek. Az előadást online élőben is lehet követni – áll a szervezők tájékoztatójában.

Nyitókép: Lee Choon Hee panszoriénekes a szöuli Koreai Nemzeti Múzeumban. Fotó: Seung-il Ryu / NurPhoto via AFP