Színes pusztítás az első világháborúból

Kultpol

Az első világháború kapcsán a legtöbben csak a fekete-fehér képekre emlékezünk. Ahogy arról már korábban is beszámoltunk, ez a megközelítés nem feltétlen igaz, hiszen nagyon sok kép színesben mutatja be az egykori vérontás mindennapjait.

Peter Walther történész legújabb könyvében (Endzeit Europa. Ein Kollektives Tagebuch deustchsprachiger Schriftsteller) Hands Hilderbrand fényképész háborús fotóit gyűjtötte össze, amelyek korábban sehol nem jelentek meg. A képek egy földöntúli világot mutatnak be: a katonák a legtöbbször kihalt és teljesen elpusztított vidéken pózolnak a kamerának.

Színes fényképeket már a XIX. század végétől készítettek, ám a történészek eddig nem sok képet ismertek az első világháborúról. Ilyenek voltak Jules Gervais-Courtellemont fotói, aki a Marne és Verdun menti küzdelmeket örökítette meg. A mostani könyv azonban arra világít rá, hogy a németek is készítettek ilyen alkotásokat, méghozzá pontosan ugyanolyan autokróm technikával, mint a franciák.

A német hadsereg 19 fényképészt nevezett ki a háború dokumentálására, ám közülük csak Hildenbrand nevéhez köthetők színes képek: azok az 1915-16-os elzászi mindennapokat mutatják be. Bár a fotókon álló alakokat láthatunk, a beállítások nem a cenzúra vagy a háborús propaganda művei - állítja a könyv. A korlátok ugyanis főként arra vonatkoztak, hogy nem lehetett fegyvereket, vagy stratégiailag fontos területeket, építményeket fotózni.

Hasonló képek a második világháborúban is készültek, az adott kormányzatok azonban egytől egyig cenzúrázták és megsemmisítették azokat, nehogy negatív hatással legyenek a közvéleményre.