20 éves a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház

Kultpol

A CD-t is tartalmazó ünnepi kiadvány címlapja
A megye vezetői a nyolcvanas évek elején Ruszt Józsefet szemelték ki a leendő színház művészeti vezetői posztjára. Ruszt nem akart várni a volt Megyei Művelődési Központ átépítésének befejezéséig, ezért nem kis munkával sikerült elfogadtatnia tervét, hogy már 1982-ben beinduljon egy úgynevezett előévad. Zala Megye Tanácsa végül 1982. március 1-ével megalapította a zalaegerszegi Állandó Színházat.
Ruszt és az általa verbuvált fiatal csapat 1982. nyarán Paul Foster: Tom Pain című előadással mutatkozott be az Egervári Estéken, majd szeptember 30-án a színháznak ideiglenes otthont adó Városi Művelődési Központban.
Ezzel kezdte meg működését a megye színháza. A saját épület megnyitója, s egyben Madách Imre: Az ember tragédiája című drámájának bemutatója 1983. október 11-én volt. Ezzel kezdte meg működését az ország 26. teátruma, a Hevesi Sándor Színház.

1982-84 Varga Zoltán az igazgató, majd Ruszt József (fotón jobbra), őt 1988-ban Halasi Imre (fotón balra) követte az igazgatói-főrendezői székben, aki aztán tíz évig irányította a színházat. 1997-től Stefán Gábor igazgató vezeti a színházat, aki művészeti vezetőnek Bereményi Gézát, főrendezőnek pedig Bagó Bertalant kérte fel.

Zala Megye egyre nehezedő anyagi helyzete kényszerítette ki, hogy Zalaegerszeg Megyei Jogú Várossal hosszú távú, megállapodást kössön a színház támogatásáról. Ennek megfelelően 2002. szeptember 1. napjától a fenntartói feladatokat a város vette át, a színház támogatását a város és a megye 60-40 %-os arányban vállalja.
Wettstein Tibor Stefán Gábor

Stefán Gábor igazgató köszöntötte az ünnepi társulati űlésen a megjelenteket. Sokféle ünnepi beszédet lehetne ilyenkor mondani, e helyett egy sajátos számsort olvasott fel, ebben -egyebek közt- elmondta: a húsz év alatt bemutattak 195 darabot, 4.541 előadásban, amelyeket megnézett 2.043.868 néző, ez a szám azt jelenti, hogy Zalaegerszeg minden lakosa 34 szer látogatta a színház előadásait. A díszletek elkészítéséhez felhasználtak 20 kamion faanyagot, 21 tonna festéket, 42 labdarugó-pályányi rétegelt lemezt, és annyi zártszelvényt amennyi 2.5 szer körbe érné a földet. Nyolc alapító, négy igazgató, viszont csak egy gazdasági igazgató - Wettstein Tibor dolgozta végig ezt az időszakot.

Barta Mária az ünnepi torra
Kedves színfoltja volt az ünnepségnek, amikor az igazgató a színház születésnapján köszöntötte Barta Máriát, aki szintén ez okból ünnepelt ezen a napon. Nagy ovációval köszöntötték az egykori kollégát, az ünnepelt elmondta, hogy örökké emlékezetes marad számára a Zalaegerszegen töltött öt év.
1983 - 88 között volt a társulat tagja. Számos kiváló alakítás kötődik a személyéhez, ezek közül is kiemelkedik az öreg Drákfiné a Fortunátus c. előadásban. Az 1986/87, a VI. Országos Színházi Találkozón az ebben a szerepben nyújtott alakításáért a fesztivál különdíját ítélték neki.

Az esti Gálaműsor végén Stefán Gábor a színpadra szólította mindazokat, akik valaha szerepeltek a zalaegerszegi deszkákon.
A sok könnyes szemű egykori, és jelenlegi pályatárs közösen elénekelte a Színészdalt.