MTI - "Nincsenek kis szerepek, jó színészek vannak" - fogalmazott az ünnepségen az államtitkár, hangsúlyozva, a díj értékét emeli, hogy annak odaítéléséről a szakma dönt.
A méltatás szerint Kóti Kati 1977 óta a Népszínház, majd annak 1991-es Budapesti Kamaraszínházzá alakítása óta hűséges tagja; pályafutása során a magyar és a világirodalom színműveiben különböző karakterfigurák kiváló megformálója volt. A művésznő a Budapesti Kamaraszínház legutóbbi bemutatójában, az Amy világa című előadásban is látható.
Dobos Ildikó Miskolcon, majd csaknem húsz éven át a Veszprémi Petőfi Színház tagjaként játszotta fő- és mellékszerepek hosszú sorát, 1999 óta a Debreceni Csokonai Színházban aratja sikereit, ahol több karaktert formált meg magas művészi színvonalon. Jelenleg a Kurázsi mama címszerepében láthatja őt a közönség. 1977-ben Jászai Mari-díjat kapott.
Marik Péter 1970-től a Fővárosi Operettszínház színpadán számtalan bonviván szerepet énekelt, amelyeket német nyelven különböző külföldi színházakkal is eljátszott. Később ugyanezen klasszikus nagyoperettek rezonőr szerepeiben is megmutatta tehetségét.
Hunyadkürti György 1975 óta a kaposvári Csiky Gergely Színház társulatának hűséges tagja; fő- és mellékszerepek alázatos és tehetséges megszemélyesítője műfaji határok nélkül. Az elmúlt évad nagysikerű Csak egy szög című előadásában nyújtott emlékezetes alakításáért a legjobb mellékszereplőnek járó díjat neki ítélték a színikritikusok.
Az Aase-díjjal - amelynek odaítéléséről kuratórium dönt - minden évben négy színművészt, két férfit és két nőt, közülük egy-egy vidéki, illetve budapesti művészt jutalmaznak.
A díj elnevezése Henrik Ibsen: Peer Gynt című drámai költeményéből született. A díjat alapító Gobbi Hilda egyik emlékezetes alakítása Peer Gynt édesanyja, Aase anyó alakjának megformálása volt.