Ajánló: Francia-magyar Jazz Találkozó

Színpad

S hogy mennyire igaza van Pierret úrnak, arra példa, hogy a hazai dzsessz-élet egy-egy kiemelkedő művésze vagy éveket töltött Franciaországban vagy jelenleg is ott él. Említhetjük itt a példa kedvéért Szelevényi Ákost, aki többek között a Dél-Alföldi Szaxofon Együttes párizsi turnéját menedzselte, de ide kívánkozik Winand Gábor tavalyi nagy sikere is, a francia Jazzman szaklap Schokk-díjának elnyerése is.
Azt csak zárójelben jegyzem meg, hogy már honfoglaló őseink is el-elkalandoztak a gallok birodalmába, - a magyarok nyilaitól ments meg minket Istenem! - és íróink, költőink, képzőművészeink, fotósaink töltöttek rövidebb-hosszabb időt francia földön, művészetüket kiteljesítendő.

Hadd idézzünk még egy gondolatot Pierret úrtól! A kulturális diverzitás szép példája, hogy "együtt lép fel az amerikai származású, Párizsban dolgozó Archie Shepp és Dresch Mihály, akik nemrégiben Párizs híres jazz klubjában, a New Morningban szerepeltek."
Archie Shepp (kép) szaxofonos, e mellett zeneszerző és kiváló zongorista is, 1937-ben született Floridában. Archie Shepp a free jazz meghatározó zenésze, de eleddig a jazz minden területén maradandót alkotott. Előszeretettel énekel bluest, sztenderdeket és a saját szövegeit. A 90-es évek óta Párizsban dolgozik, rendszeresen fellép a francia jazz kiválóságaival, köztük Bernard Lubat-val is.
Dresch Mihályt - talán - nem kell különösebben bemutatni a jazzt szerető magyar közönségnek! Annyit azonban mindenképpen meg kell jegyeznünk, hogy Dresch elsősorban az erdélyi autentikus folklórelemeket építette be zenéjébe. Ettől vált különlegessé, utánozhatatlanná művészete. Muzsikája a népzenén keresztül egyfajta intimitást sugároz; az improvizációk csak erősítik a zene és hallgatósága közti kontaktust.

A francia-magyar jazz hétvégének igazi excentrikus alakja Bernard Lubat (kép). Nemcsak harmonikás, de énekel, zeneszerző, mindemellett színész is. Zenéje unikumnak számíthat, hiszen repertoárja bepillantást enged a free jazz mellett a francia rap zenébe, s a bebop-ba is. Nem mindennapi élmény lesz Winand mellett még egy bebop-os produkció!
Lubat sok kitűnő muzsikussal dolgozott már az eddigiek során, de munkássága kiemelkedő állomásaként mégis egy Dél-Franciaországi fesztivált említenénk: megalapította és sikerrel működteti az Uzeste Fesztivált Gascogne-ban.
A további magyar résztvevők között sorakozik Borbély Mihály együttese, a Qartet B, a Magyar Rádió fiatal előadóművészek tehetségkutató versenyének győzteseiből alakult "The Winners" formáció: Szabó Sz. Dániel (zongora), Zana Zoltán (szaxofon), Lakatos "Peczek" András (dob), Horváth Balázs (bőgő), és nem utolsó sorban a Balázs Elemér Group.

Borbély Mihály Dresch Mihály
A programról:
Március 7-én 20 órai kezdettel ad koncertet a Godard Trió, 21.15-től Archie Shepp és a Dresch Mihály Quartet lép színre, majd 22.45-kor a Quartet B zárja a műsort.
Március 8-án a "The Winners" nyitja a sort 19.30-kor, 20.15-től a Compagnie des musiques agrave; Ouir együttes muzsikál, 21.15-től Bernard Lubat műsora következik, majd a sort 22.45-kor a Balázs Elemér Group zárja.

Jó szórakozást kívánunk! Az ajánlót a Fonó Budai Zeneház kiadványa felhasználásával összeállította: Oszvald György